İstanbul Ekonomi Araştırma'nın Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, Ekim ayı anket sonuçlarını açıkladı.

Ekim ayında Türkiye çapında 1500 kişiyle telefon görüşmesi yaptıklarını belirterek yapılan anket için Selçuki, "Eylül ayına göre bir değişiklik yok" diyerek sonuçları artı-eksi 2.5 hata payı ile duyurdu.

Selçuki'nin Habertürk TV yayınında açıkladığı anket sonucuna göre, kararsızlar dağıtıldığında Cumhur İttifakı partileri olan AK Parti yüzde 32.7 MHP yüzde 7.4 oy alıyor.

Millet İttifakı partileri CHP yüzde 24.3, İYİ Parti ise 16.4 oy alıyor.

"Eylül 2020'den başlayan bir trend gördük biz. Cumhur İttifakı'nın oyları azalıyor, kararsızlar artıyor ve İYİ Parti yükseliş trendinde" diyen Can Selçuki, Bülent Arınç'ın "CHP oyları yükseliyor" sözlerine cevap olarak da "Ben de Kılıçdaroğlu'nun son çıkışlarıyla CHP'nin oyları artıracağını düşünüyorum. Son çıkışlar CHP oylarına henüz yansımıyor. CHP oylarında ciddi bir yükseliş yok" dedi.

İttifakların oy durumunu da açıklayan Can Selçuki, "Kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 40 oluyor. Millet İttifakı da yüzde 40 oy alıyor. Ancak bunlara HDP, DEVA, Gelecek ve Saadet partilerini de eklediğinizde bu denge Millet İttifakı yüzde 60, Cumhur İttifakı yüzde 40 şeklinde oluşuyor. Bir önceki ay yüzde Millet İttifakı yüzde 58, Cumhur İttifakı yüzde 42 idi" dedi.

Kararsızların oy oranını da açıklayan Selçuki, "Şu anda yüzde 17.2... Kararsızların büyük bir kısmı Cumhur İttifakı'na oy veren seçmen. Yalnız şimdilik Cumhur İttifakı'nı tam olarak terk etmiş değiller..." ifadelerini kullandı.