İstanbul Barosu, Bakırköy'de çalıştığı büroda öldürülen Avukat Servet Bakırtaş için yazılı mesaj yayımladı.

Katil zanlısı Abdullah T.'nin, yaralama suçu nedeniyle mahkum olduğu cezaevinden yeni çıktığı ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini istediği, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayarak Avukat Servet Bakırtaş'ı ve müvekkili Ö.T.'yi öldürdüğünün ifade edildiği açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Bugün Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş, sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı, müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet; silahtan aldığı güç ile ölüm kustu.

Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi; kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin, “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır."

"ACIMIZI HAFİFLETMİYOR"

"Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, “olmaz yargılama” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak." 

"DİLENEN SABIRLARIN, SIRASIZ AVUKAT ÖLÜMLERİNE YARARI OLMAACAK"

"Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim. Dilenen sabırların, sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Yine de önce ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz."