İsmail Beşikçi Vakfı ilk şubesini Diyarbakır’da açtı. Vakfın şube açılışına sosyolog-yazar İsmail Beşikçi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi, Kürt-Pen Başkanı Şeyhmuz Sefer ile Kayapınar Belediyesi eş başkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını Vakıf Başkanı İbrahim Gürbüz yaptı. Gürbüz, Erbil'de de bir şube açmayı düşündüklerini belirtti.

Adına açılan vakfın açılışında konuşan sosyolog İsmail Beşikçi ise son yıllarda Kürt ve Kürdistan ile ilgili dünya çapında kapsamlı çalışmalar olduğunu ve bu çalışmaların sevindirici olduğunu söyledi. Beşikçi, Kürt ve Kürdistan kelimesinin yasaklı olduğu günlerden bugünlere nasıl gelindiğini anlatarak “30 yılı aşkın bir gerilla mücadelesi, bizi bugünlere getirdi” dedi.

Beşikçi, "Devletin katılığı, resmi ideolojisine karşı ciddi bir mücadele geliştirmek ve bu resmi ideolojiyi geriletmek gerekir. Bu vakıf da bu amaca hizmet edecektir" diye konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, vakfın şubesinin Diyarbakır'da açılmış olmasından dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından, sosyolog-yazar Beşikçi kendi kitaplarını imzaladı.