IŞİD’in 101 gündür rehin tutttuğu 46’sı Türkiye vatandaşı olmak üzere 49 kişinin silahlı bir operasyonla değil, müzakereyle serbest bırakıldı.

Musul Başkonsolosluğu’ndan 49 personelin serbest bırakılmasıyla ilgili ilk perde arkası bilgiler gelmeye başladı. Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre 11 Haziran’da rehin alınan rehineler bu sürede sekiz kez yer değiştirdi.

SİLAHLI ÇATIŞMA OLMADI

Rehinelerin kurtarılmasında silahlı bir çatışma veya silahlı bir operasyon olmadı. Rehineler değişik kanallar üzerinden yürütülen müzakereler sonucu ikna yöntemiyle kurtarıldı.

Rehinelerin kurtarılmasında MİT ‘ana üstlenici’ olarak operasyonun baş rolünde yer aldı. Ancak MİT askeri unsurlarla da sürekli irtibat halinde kaldı.

Özellikle son iki gün içinde müzakereler yoğunlaştı ve rehinelerin serbest bırakılabileceği sinyalleri alınmaya başlandı.

GÖRÜNTÜLÜ İRTİBAT KURULDU

Bordo bereli özel harekatçılar her an silahlı operasyona başlanılacakmış gibi 24 saat hazır tutuldu. Kaçırılma olayından serbest bırakılana kadar rehinelerle görüntülü irtibat hiçbir zaman kesilmedi.

Kaynaklar rehinelerin “Suriye üzerinde mi getirildi?” sorusuna ise herhangi bir yanıt vermekten kaçındı. Bu da rehinelerin Suriye üzerinden getirildiği yorumlarını artırdı.