Demokratik Toplum Kongresi'nin Rojova'da incelemelerde bulunan heyeti hazırladıkları raporu açıkladı. 

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD’in saldırılarına karşı Kürtlerin ortak savunma mekanizmasını kurup, ordulaşmaya kadar gitmesi gerektiğini söyledi.

Demirtaş, "IŞİD vahşetini durdurabilmenin yolu uluslararası güçlerden medet ummak değil, kendi özgücüne dayanarak bulunduğu her yerde kendi savunmasını geliştirmek gerçekleştirmektir" diye konuştu.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), IŞİD’in saldırılarının ardından Kuzey Irak’ta Sengal (Sincar), Mahmur ile Suriye’de Kürtlerine yaşadığı Rojava’ya gönderdiği aralarında milletvekillerinin de bulunduğu heyetin, gözlem ve inceleme raporunu açıkladı.

Açıklamaya HDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk ile milletvekilleri katıldı.

25 BİN EZİDİ TÜRKİYE'YE SIĞINDI

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD'in Şengal ve Mahmur saldırıları sonrasında ortaya çıkan durumun bölge siyasi dengeleri açısında da yeni bir durum teşkil ettiğini söyledi.

Türkiye’ye sığınan Ezidilerin sayısının 25 bini bulduğunu öne süren Selahattin Demirtaş, şunları söyledi:

"İlk çağrımız bütün Kürdistan halklarınadır. Bugün sadece kendi partisini düşünen, kendi koltuğunu, ikbalini düşünen herkes sadece halkına ihanet etmiş sayılır. Ulusal birlik sadece siyasi birlik olarak ifade edilmemeli ortak savunma kurumları oluşturulmalı, ortak savunma mekanizmaları kurulmalı.

Gerekirse bu tür barbarlar ve vahşete karşı ortak ordulaşmaya kadar gidilmesi tartışılmalıdır. Çünkü ortaya çıkmıştır ki böylesine bir vahşeti durdurabilmenin yolu uluslararası güçlerden medet ummak değildir. Kendi özgücüne dayanarak bulunduğu her yerde kendi savunmasını geliştirmek gerçekleştirmektir. O nedenle halkımıza bütün siyasi kurum, partilere ve Kürdistani örgütlere çağrı yapıyoruz. Artık bu işi geciktirmek hepimizi vebal altına sokar. Bütün hareketlerin bir araya gelip ulusal birlik, kongre, konferans savunma konusunda adım atması konusunda çağrımızı yenilemek istiyoruz."

ŞENGAL'E BÖLGE STATÜSÜ VERİLMELİ

Selahattin Demirtaş, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin de IŞİD’in saldırdığı Şengal’ide Kürdistan içinde ayrı bir yönetimi, özerk bir yönetimi olan, ayrı bir savunma gücü olan özerk bir bütçesi olan bir bölge statüsü vermesini istedi.

Demirtaş, Eylül ayı sonunda bir ABD gezileri olabileceğini belirterek, "Orada bütün bu konuları Amerika’daki ziyaretimizde bir konferans düzenleyecek ve oradaki uluslararası toplumlarla da paylaşacağız. Belki Birleşmiş Milletler nezdinde girişimlerimiz olabilir. Bu tür gezilerimiz devam ediyor. Yakın zamanda Güney Kürdistan gezisi de planlamaya çalışıyoruz. Bütün eşbaşkanlar olarak Hewler’de (Erbil), Süleymaniye’de hatta Kandil’de KCK yöneticileriyle temaslarımız olabilir" dedi.