Piyasaların gözü Merkez'de

Beklenti, 100 baz puan (yüzde 1) faiz indirimi.

Piyasaların gözü Merkez'de

Küresel piyasalarda bugün ECB’nin (Avrupa Merkez Bankası) Mario Draghi başkanlığındaki son toplantısı ve yoğun veri takvimi takip ediliyor.Avrupa tarafında, Brexit belirsizliği gündemi meşgul etmeye devam ederken, dün açıklanan Avro Bölgesi tüketici güven endeksi düşüşünü devam ettirdi. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,34 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,67 değer kazandı, Fransa’da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,08 düşüş kaydetti.

ABD’de dün, açıklanan şirket bilançolarının hisse ve sektör bazlı hareketlere neden olduğu günde Dow Jones endeksi yüzde 0,17, S&P 500 endeksi yüzde 0,28 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,19 değer kazandı.

Bugün Japonya’da açıklanan imalat ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) önceki aya göre gerilemesine karşın kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 değer kazandı, Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,4 geriledi. Dün yüzde 2,4 artarak 61,3 dolarla yaklaşık 4 haftanın en yükseğine çıkan Brent petrolün varil fiyatı ise 61 doların hemen altında yatay seyrediyor.

TRUMP ETKİSİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün akşam Türkiye’ye yaptırımların kaldırılacağı açıklaması sonrası pozitif seyreden yurtiçi piyasalarda ise Merkez Bankası’nın faiz kararı gündemin odağında yer alıyor.

Merkez’in faiz indirimine devam etmesine kesin gözüyle bakılırken, ekonomistlerin beklentilerinin medyanı 100 baz puanlık bir faiz indirimine işaret ediyor. Merkez Bankası son iki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini toplam 750 baz puan indirerek yüzde 16,50’ye çekmişti.

Bugünkü PPK toplantısı öncesinde 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 13,75, Merkez’in beklenti anketine göre yıl sonu enflasyon beklentilerinin ortalaması ise yüzde 12,69 seviyesinde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2019, 14:54

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER