Pandemide işçiler daha çok üretti: Sanayi üretim endeksi ekim ayında yüzde 10,2 arttı

Pandemi sürecinde sağlığı hiçe sayılarak çalışmak zorunda bırakılan işçilere daha fazla üretim yaptırıldı

Pandemide işçiler daha çok üretti: Sanayi üretim endeksi ekim ayında yüzde 10,2 arttı

Koronavirüs pandemisi sürecinde kendilerinin ve ailelerinin sağlığı hiçe sayılarak çalıştırılan işçilere, önceki yıldan daha fazla üretim yaptırıldığı resmi istatistiklere de yansıdı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre sanayi üretim endeksi, ekimde aylık bazda yüzde 1,1, yıllık bazda yüzde 10,2 artış gösterdi.

Verilere göre ekimde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2019'un aynı ayına göre yüzde 10,2 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 9,4 artış oldu.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ekimde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 11; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 5,5 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ekimde bir önceki aya kıyasla da yüzde 1,1 arttı.

Söz konusu ayda, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4 artarken, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,6; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,5 azaldı.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 11:46

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER