Merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçları açıklandı

Ocak-Kasım döneminde bütçe dengesi 54.5 milyar TL açık vermişti

Merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçları açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca, aralık ayı ile ocak-aralık dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçları açıklandı.

Ocak-Kasım döneminde bütçe dengesi 54.5 milyar TL açık vermişti.  2018 yılı bütçe açığı tahmini ise 65.9 milyar TL idi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bütçe açığının 2018 yılı hedefleriyle uyumlu olarak 72.6 milyar lira olduğunu söyledi.

Bakan Albayrak, Twitter'de paylaştığı mesajında "Yeni Ekonomik Program’da yıl sonu bütçe açığını 72,1 milyar lira olarak öngörmüştük. Bütçe açığı gerçekleşmesi, hedefimiz ile uyumlu olarak 72,6 milyar lira olmuştur. YEP’te yüzde 1,9 olarak belirlediğimiz bütçe açığının milli gelire oranı hedefini böylece tutturmuş olduk" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Yeni Ekonomik Program'da (YEP) belirlenen 'bütçe açığının milli gelire oranı' hedefinin tutturulduğunu açıkladı.

Bakan Albayrak Twitter'dan, YEP ve bütçeye ilişkin verileri paylaştı. YEP'te öngörülen yıl sonu bütçe açığının 72,1 milyar TL olduğunu ifade eden Albayrak, "Bütçe açığı gerçekleşmesi, hedefimiz ile uyumlu olarak 72,6 milyar lira olmuştur. YEP´te yüzde 1,9 olarak belirlediğimiz bütçe açığının milli gelire oranı hedefini böylece tutturmuş olduk" dedi.

'VERGİ GELİRLERİ 621,3 MİLYAR TL TUTARINA ÇIKTI'

Aralık ayında bütçe açığının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,1 oranında azalarak 18,1 milyar liraya gerilediğini ifade eden Bakan Albayrak, "Aralık ayında bütçe gelirleri yüzde 19,9 oranında artış göstererek 55,9 milyar TL'den 67,0 milyar TL tutarına ulaştı. Ocak-Aralık dönemi bütçe gelirleri yüzde 20,2 oranında arttı ve 757,8 milyar TL tutarına ulaştı. Vergi gelirleri ise yüzde 15,8 oranında artış göstererek 621,3 milyar TL tutarına çıktı. Ocak-Aralık dönemi bütçe giderleri ise yüzde 22,4 oranında artarak 830,5 milyar TL oldu" açıklamasını yaptı.

'MALİ DİSİPLİNDEN ASLA TAVİZ VERMEDİK'

Türkiye´nin en önemli çıpalarından birinin güçlü kamu mali yapısı ve sağlanan mali disiplin olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, "16 yıldır mali disiplini kararlılıkla sürdürüyoruz. Geçirdiğimiz zor döneme rağmen mali disiplinden asla taviz vermedik. YEP ile uyumlu bütçe performansı ile 2018'i tamamladık. Önümüzdeki dönemde de bütçe disiplininden sapmayacağız. Güçlü maliye politikası, para politikasıyla eşgüdümlü olarak, enflasyonla mücadele başta olmak üzere tüm dengelenme dönemi hedeflerinin en önemli destekçisi olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.


Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 11:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zerdoş
Zerdoş - 1 yıl Önce

Aile ve aşiretle devleti yönetiyor

Zerdoş
Zerdoş - 1 yıl Önce

Bir insan nasıl dikatörleşir yapacağı ilk iş ilk önce devletin bütün kurum ve kuruluşlarını ele geçirmek santaş yapıp darbe olmuş gibi yapar sonra askerleri karakollarda tıklar kışlaların etrafını işid liler tarafında kuşaltılıp tekbirler atar asker korkuda dışarıya adım atmaz sonra Ordu devlet adamları içeriye atar dağıtır devlet milletin guvenliği Huriyetini ortada kaldırır Kendi göre kanun kural çizer Devletin hazizesini ele geçirir devletin mal varlığı dedesinin kumbarası olduğunu düşünür kendinden başka kimseyi dilemez elinden gelen herşey yapar milleti kutuplaştır Dikatör iyidir diyen helva patates makarna kömür dağıtır Dikatör iyi değildir diyen duşman ilan eder işte diktatörun doğuş anı böyle başlar Artık seçim mecim boş devleti ele geçirmiştir Bir dikatörden kurtulmanın yolu ırak Libya örmeyi ayaklanma ancak böyle Saray’dan çıkar yoksa Mısır fileunları gibi ölse bile kendini mumyalar gene Saray’dan çıkmaz

SIRADAKİ HABER