Merkez Bankası'ndan beklenen karar: Faiz değişmedi

Kararın ardından döviz kurları yukarı yönlü işlem gördü

Merkez Bankası'ndan beklenen karar: Faiz değişmedi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki ilk toplantısını yaptı. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler ve fiyatlama davranışlarının enflasyon üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği belirtildi. Açıklamada, faizin enflasyonun üzerinde tutulmaya devam edileceğine de vurgu yapıldı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener ve Abdullah Yavaş'tan oluşan Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Açıklama şöyle:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Salgına bağlı olarak 2020 yılında sert daralan küresel ekonomi, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Emtia fiyatlarındaki artış eğilimi hız keserken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır. 

BİREYSEL KREDİ BÜYÜMESİ SÜRÜYOR

Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen, iç ve dış talep kaynaklı olarak yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İmalât sanayi faaliyeti kuvvetli bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerinde her iki yönde riskler bulunmaktadır. İhracattaki artış ve altın ithalatındaki gerilemeye rağmen, güçlü iç talep ve emtia fiyatları cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Ticari kredilerde ılımlı bir seyir gözlenirken, finansal koşullardaki sıkılaşmaya rağmen bireysel kredi büyümesinde yükseliş eğilimi görülmektedir. 

Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Mevcut parasal duruşun krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir. 

FAİZ, ENFLASYONUN ÜZERİNDE KALMAYA DEVAM EDECEK

MB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir. 

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. 

DÖVİZ KURLARI YUKARI YÖNLÜ

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası döviz kurlarında bir miktar yükseliş oldu. Günü 8,08 liradan açan dolar, saat 14.00'de açıklanan faiz kararı sonrası 8,13 liradan işlem gördü. Euro ise 9,75 liradan el değiştiriyor.

BEKLENTİ FAİZİN SABİT BIRAKILMASIYDI

Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamına yakını, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 19 düzeyinde sabit bırakılacağını tahmin etmişti. 20 ekonomistin katılımıyla sonuçlanan ankete göre ekonomistlerden sadece 1'i ise politika faizinin 100 puanlık artırımla yüzde 20'ye çıkarılmasını bekliyordu. Geçen ayki PPK toplantısında politika faizi 200 baz puan artırılarak yüzde 17'den yüzde 19'a yükseltilmişti. 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER