Merkez Bankası: Kur geçişkenliği düşük kalemlerde fiyat artışları dikkat çekici

Merkez Bankası, Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu yayımladı

Merkez Bankası: Kur geçişkenliği düşük kalemlerde fiyat artışları dikkat çekici

Merkez Bankası, eylül ayında yıllık tüketici enflasyonun yüzde 24.52'e yükselmesinin ardından bugün Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu yayımladı.

Merkez Bankası enflasyonla ilgili yaptığı açıklamada, "Başta hizmetler olmak üzere döviz kuru geçişkenliği görece düşük olan kalemlerde dahi yüksek fiyat artışları kaydedilmesi dikkat çekici" ifadesini kullandı.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

"Fiyat artışları alt gruplar geneline yayılmış, enflasyondaki yükselişin ana sürükleyicisi temel mal, gıda ve enerji grupları oldu.

Yakın dönemdeki döviz kuru gelişmelerinin yansımaları birçok kalem üzerinde belirgin ölçüde hissedilirken, özellikle temel mallarda yıllık enflasyon dayanıklı tüketim malları öncülüğünde kayda değer bir artış sergiledi. Bu dönemde başta hizmetler olmak üzere döviz kuru geçişkenliği görece düşük olan kalemlerde dahi yüksek fiyat artışları kaydedilmesi dikkat çekici.

Üretici fiyat gelişmeleri bilhassa enerji ve ara malları kanalıyla maliyet baskılarının oldukça güçlendiğine işaret etti. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi sert bir yükseliş gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 19:47

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER