Fitch: Küresel banka kredi notu görünümleri negatife meyilli, Türk bankalarının bu resme katkısı büyük

Fitch, 12 Temmuz'da Türkiye’nin kredi notunu 'BB'den 'BB-'ye indirmiş,  not görünümünü ise 'negatif' olarak teyit etmişti

Fitch: Küresel banka kredi notu görünümleri negatife meyilli, Türk bankalarının bu resme katkısı büyük

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, küresel banka kredi notu görünümlerinin negatife doğru meyilli olduğunu açıkladı.

Açıklamada, son zamanlarda kredi notu düşürülen Türk bankalarının negatife doğru giden resimde katkısının 'büyük' olduğu belirtildi.

Fitch Ratings, negatif görünümlerin oranının 2019 ilk yarı sonunda 2018 sonundaki yüzde 13'ten yüzde 17'ye çıktığını bildirdi.

Negatife meyilde Türk bankalarının katkısının büyük olduğu belirtilen açıklamada, Brexit sürecindeki belirsizlik de neden olarak gösterildi.

Fitch Ratings Yönetici Direktörü Edward Parker, yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanı yönetiminde daha fazla faiz indirimi beklendiğini söyledi ve "Hızlı bir faiz indirimi olursa daha fazla bir oynaklık dönemi görebiliriz" ifadelerini kullandı.

Fitch, 12 Temmuz'da Türkiye’nin kredi notunu 'BB'den 'BB-'ye indirmiş,  not görünümünü ise 'negatif' olarak teyit etmişti.

19 Temmuz'da ise 12 özel banka ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ve Türk Eximbank’ın kredi notunun indirildiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2019, 16:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER