Emin Çapa: Merkez Bankası'ndan bankalara 'panikle dolar almaya gelenleri sakinleştirin' denilmiş

Emin Çapa, yaşanan sorunun dolar kurunun düşmesi ya da çıkması olmadığını ifade etti

Emin Çapa: Merkez Bankası'ndan bankalara 'panikle dolar almaya gelenleri sakinleştirin' denilmiş

Halk TV'de yayınlanan Savaş Kerimoğlu'nun sunduğu Günaydın Türkiye programında konuşan ekonomist Emin Çapa, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yerine Şahap Kavcıoğlu'nun getirilmesinin ardından döviz kurlarına karşı TL'nin yüzde 15'e yaklaşan değer kaybını değerlendirdi.

Halk TV yayınında doların yükselişini ve kurlardaki dalgalanmayı değerlendiren ekonomi gazetecisi Emin Çapa, "Merkez Bankası'ndan bankalara 'panik halinde dolar almaya gelenleri sakinleştirin' denilmiş" iddiasında bulundu.

Yaşanan sorunun dolar kurunun düşmesi ya da çıkması olmadığını ifade eden Emin Çapa, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir kişiye yetkiyi vermiş olmamız. Bu sert hareketleri göreceğiz. Bankalar ne kadar Merkez Bankası’nın yanında bunu göreceğiz. TL’yi Merkez Bankası ne kadar savunabiliyor bunu göreceğiz. ‘7.80 oldu 7.90 oldu’ya bakmayalım. Merkez Bankası TL’yi nasıl savunacak?

TCMB Başkanı için Türkiye’nin en önemli bankalarını yöneten insanlar teknik derinliği yok diyor. Bir Merkez bankası Başkanı’nın bir teknik derinliği olmalı. Merkez Bankası’nda işini çok iyi bilen insanlar var. Oraya her istediğinizi adamları atayamazsınız. Oraya herkesi atayamazsanız. Eğer onları dinlerse bir süre gideriz. Zaten başkana acil toplantı olmayacağını duyurmuşlar.

Merkez Bankası rica etmiş. Şubelerinize de söyleyin. Panik halinde dolar almaya gelenleri sakinleştirin denilmiş. Piyasadaki aktörler arasında bir denge oluşacak. Panikle hareket edenler bu oyunu kaybedebilirler bunu da söyleyim."

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 22:05

YORUM EKLE
YORUMLAR
her toplum layık olduğu şekilde yönetilir!!!
her toplum layık olduğu şekilde yönetilir!!! - 2 ay Önce

Erdoğan referandum öncesi turlarında 24 Haziran seçimlerine ilişkin, "24'ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz" ifadelerini kullanmıştı.

SIRADAKİ HABER