Bergama’da üç kadın işçi eylemde

Bergama Belediyesi'nin işten çıkardığı üç kadın işçi “İşimi istiyoruz” yazılı yeleklerle, belediye önünde oturma eylemi yapıyor

Bergama’da üç kadın işçi eylemde

AKP'li Bergama Belediyesi 7 Şubat 2020 Cuma günü mesai bitiminde DİSK üyesi üçü kadın olmak üzere dört işçiyi çıkardı.

İşten çıkarılan Nazlı Deniz Tan, Alev Çakır ve Gonca Çetin 10 Şubat Pazartesi günü  “İşimizi İstiyoruz” yazılı yeleklerle belediyenin önünde eyleme başladı.

İşçilere CHP Bergama İlçe Başkanlığı, DİSK ve Bergama Demokrasi Platformu da destek veriyor.

 SOYER DE ZİYARET ETTİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Tunç Soyer de kadınları ziyaret etti. Destek mesajlarını paylaştı.

Soyer’e yaşadıkları durumu anlatan işçilerden Alev Çakır şöyle dedi:

“Seçimlerin ardından belediyede birçok arkadaşımla birlikte mobbing ve baskıya uğradık, işten çıkarıldık. Gerekçe olarak verim düşüklüğünü gösterdiler. Ancak beni olmayan Arşiv Müdürlüğü’ne sürmüşlerdi. Ne yapacağımı bile söylememelerine rağmen işimin hakkını verebilmek için tüm mevzuatı öğrendim. Gonca ve Deniz arkadaşlarım da aynı haksızlıklara uğradılar. Gonca henüz açılmamış olan Hasta Yakını Konuk Evi’nde görevliydi. Henüz açmadıkları, hatta klima çalışmasına dahi müsaade etmedikleri bir yerde verim düşüklüğünden bahsetmek mümkün mü?”

“YANINIZDAYIM”

Yaşananları hayretle dinleyen Soyer ise üç işçi kadının mücadelesinde haklı olduklarını ifade ederek, “Siz hukuki sürecinizi başlatın, ben yanınızdayım, sizi asla bırakmam” dedi.

Kaynak: Bianet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER