Altın ve dövizde vergi 5 kat arttı

Bundan sonra her 100 dolar alımında 1 dolar vergi olarak verilecek

Altın ve dövizde vergi 5 kat arttı

Döviz ve altın alım-satımında uygulanan vergi, binde 2'den yüzde 1 düzeyine yükseldi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, ağırlıklı olarak bankaların mevduat yerine çıkardığı ve vergisi daha az olduğu için bireysel yatırımcıların tercih ettiği finansman bonosundan alınan yüzde 10 düzeyindeki vergi yüzde 15’e çıkarılarak, mevduatın vergisi ile eşitlendi.

Döviz ve altın alım satımında uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi de (BSMV) binde 2’den yüzde 1.0 düzeyine yükseltildi. Alınan karar, bayramın ilk günü olan bugünden itibaren geçerli olacak.

Banka Sigorta Muamele Vergisi’nde ise, altın ve döviz almak isteyenlere, banka, yetkili müessese (döviz büfeleri) ve diğer finansal kuruluşlar tarafından satılan dolar, euro vb yabancı paralar ile yine bankalarda açılan altın mevduat/yatırım hesapları için fiziki olmayan altın satış tutarı üzerinden kambiyo işlem vergisi alınıyor.

Bu vergi önceki yıl döviz işlemleri için binde 2 olarak uygulanıyordu. Cumhurbaşkanlığına bu oranı 10 katına kadar (yüzde 2) artırma yetkisi verilmişti. Altın alım satımı ise bu kapsamda değerlendirilmiyordu. Önceki gün Hazine tarafından bankalara gönderilen yazıda altın alım satımının da kambiyo işlemi olarak değerlendirileceği açıklandı.

KURUMSAL YATIRIMCILAR İÇİN DEĞİŞMEDİ

Kurumsal yatırımcılar için ise finansman bonolarında stopaj oranı yüzde sıfır olarak uygulanmaya devam edecek.

Şu kambiyo işlemlerinde BSMV sıfır oranında uygulanıyor.

1) Bankalar ile yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları,

3) Döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları,

4) Sanayi sicil belgesini haiz işletmelere yapılan kambiyo satışları,

5) İhracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışları.

6) Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan kambiyo satışları.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2020, 09:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER