AB'nin yaptırımları Türkiye'de ekonomik krizi tetikleyebilir

Curtis, ekonomi yönetiminin ihtiyatlı bir politika izlemek yerine bankaları kredi artışına zorladığını ifade etti

AB'nin yaptırımları Türkiye'de ekonomik krizi tetikleyebilir

Yatırım danışmanlığı şirketi State Street Global Advisors’dan Aaron Hurd, Türkiye’de enflasyonun yükselişini sürdürerek yüzde 11’den yüzde 15’e çıkması durumunda TL’nin dolar karşısında çok ciddi değer kaybına uğrayacağını iddia etti.

Amerikan ekonomi yayını Barrons, çeşitli yatırım kuruluşlarının uzmanlarına Türkiye ekonomisiyle ilgili görüşlerini sordu.

“Türkiye kendini Arjantin’e çeviriyor” diyen Ashmore Group’dan Jan Dehn, bunun ana sebebinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makroekonomiden anlamaması olduğunu savundu.

Dehn, Türkiye’nin en büyük ihracat müşterisi ve en büyük yatırımcısı olan Avrupa Birliği’yle çatıştığını ifade ederek, Brüksel’in uygulamaya koyabileceği olası yaptırımların gerçek bir ödemeler dengesi krizini tetikleyebileceğini öne sürdü.

Yatırım şirketi Abderdeen Standard’dan Kieran Curtis de, ekonomi yönetiminin ihtiyatlı bir politika izlemek yerine bankaları kredi artışına zorladığını ifade ederek, bunun sonucunda konut satışlarının geçen yılın iki katına çıktığını kaydetti.

Merkez Bankası’nın politika faizinin enflasyonun üç puan altında olduğuna dikkat çeken Curtis, bunun sonucunda vatandaşların TL’den dolara geçtiğini vurguladı.

"TÜRKİYE'NİN VERDİĞİ FAİZ HİÇ FENA DEĞİL"

Barrons’ın görüştüğü yatırım uzmanlarından DuPont Capital Management Yong Zhu ise daha iyimser görüşler ifade etti.

Zhu, yirmi yıldır her sene Türkiye’nin ödemeler dengesi krizine girmesinin beklendiğini savunarak, “Bence Türkiye’nin dolar tahvilleri için verdiği yüzde 7 faiz hiç fena değil” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER