Türkiye dahil 120'den fazla ülkede görülen corona virüs kaynaklı vaka sayısı 157 bin 188'e, ölüm sayısı 5 bin 839'a yükseldi. Diğer taraftan 75 bin 940 koronavirüs vakası iyileşti.

Çin'de yeni tip corona virüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısının 3 bin 199'a çıktığı, yine son bir gün içinde 20 yeni vakanın tespit edildiği kaydedildi.

Son 24 saatte tespit edilen vakalardan sadece 4'ünün, salgının çıkış noktası Wuhan kentinde yaşadığı ifade edildi.

Bu arada Çin'de toplam vaka sayısının 80 bin 778'e çıktığı, bunlardan 10 bin 734'ünün tedavi altında olduğu belirtildi. Çin ana karası dışında Hong Kong'da da vaka sayısı 141'e çıktı

BELÇİKA'DA KORONAVİRÜS TANISI 856'YA YÜKSELDİ

Belçika'da, Pazar günü 197 yeni koronavirüs tanısı konduğu açıklandı.

Toplam enfeksiyon tanısı konanların sayısı 886’ya yükseldi. Koronavirüs salgını nedeniyle şu ana kadar 4 kişi de yaşamını yitirdi.

Belçika‘daki kiliseler de 3 Nisan’a kadar kapalı olduğu için Pazar ayinleri yapılmadı.

Hollanda’da da, Pazar ayini ve Cuma namazları bir süreliğine iptal edildi.

Belçika, İtalya’nın ardından Avrupa’dan sıkı önlemleri alan ikinci ülke.

3 Nisan’a kadar, Belçika’da okullar, işyerleri, eğlence mekanları kapatıldı ve tüm etkinlikler iptal edildi.

İSPANYA VE FRANSA'DA ACİL ÖNLEMLER

Avrupa Birliği'nin en büyük ülkelerinden ikisi olan Fransa ve İspanya, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için acil önlemler açıkladı.

İspanya'da, gerekli ihtiyaçlar ya da ilaç satın almak ve işe gidenler dışında halkın sokağa çıkması yasaklandı.

191 kişinin öldüğü İspanya, İtalya'dan sonra virüsün en büyük darbeyi vurduğu Avrupa ülkesi

91 kişinin öldüğü Fransa'da ise, kafeler, restoranlar, sinemalar ve çoğu dükkan kapandı.

HOLLANDA'DA ÖLÜ SAYISI 12'YE YÜKSELDİ

Hollanda'da koronavirüs nedeniyle Cumartesi günü 2 kişi daha yaşamını yitirdi. Toplam ölü sayısı 12'ye yükseldi. Virüs saptanan kişi sayısı da 959 olarak açıklandı.

Hollanda Tıp Uzmanları Federasyonu, hükümete, ülkedeki tüm ouklların kapatılması çağrısında bulundu.

Yaklaşık 22 bin uzman ve kurumu temsil eden federasyon, çocukların koronavirüs taşıyıcısı olmadığı yönünde yeterli kanıt bulunmadığını belirterek, hükümetin, derhal okulları kapatması gerektiğini bildirdi.

'OKUL TV ÖNERİSİ'

Hükümet ortağı Demokratlar 66 Partisi (D66), derslerin televizyon üzerinden verilmesi için bir "Okul TV" kanalı açılmasını önerdi.

Hollanda hükümeti, Pazar günü öğleden sonra, ilgili kurumlarla acil bir toplantı yaparak, okulların tatil edilip edilmeyeceğine karar verecek.

Hollanda barolar da tüm mahkemelerin 1 Nisan'a kadar kapatılması çağrısında bulundu.

İRAN'DA 724 ÖLÜM

İran'da yeni tip corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 113 kişi artarak 724'e yükseldi.

YUNANİSTAN'DA 4 ÖLÜM

Yunanistan Sağlık Bakanlığı, ülkede corona virüs kaynaklı ölüm sayısının 4'e yükseldiğini bildirdi. Ülkede 28 Şubat'tan beri 228 vakanın görüldüğü açıklanmıştı.

KKTC'DE VAKA SAYISI 6'YA YÜKSELDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede bir kişinin daha yeni tip corona virüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını ve vaka sayısının 6'ye yükseldiğini duyurdu. Türk Ajansı Kıbrıs'a (TAK) açıklama yapan Pilli, yeni Covid-19 vakasının İngiltere'den gelen bir KKTC vatandaşında görüldüğünü belirtti.

Bakan Pilli, otellerde gözlem altında tutulan turistlerden üçüne yapılan testlerin ise negatif çıktığını kaydetti. KKTC'de daha önce dört turist ve bir KKTC vatandaşında Covid-19 tespit edilmişti.

ÖZBEKİSTAN'DA İLK VAKA

Özbekistan'da ilk yeni tip corona virüs (Covid-19) vakası tespit edildi. Ülkenin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Fransa'dan dönen bir Özbekistan vatandaşında Covid-19'un tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, salgının tespit edildiği ülkelerden gelen ve 14 gün süreyle gözlem altında tutulan 7 bin 700 kişiden 5 bin 600'ünün karantinadan çıkarıldığı aktarıldı.

Özbekistan Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Epidemiyoloji Ajansı Müdürü Bahrom Almatov, yaptığı açıklamada, Covid-19 rastlanan vatandaş ile temas edenlerin belirlendiğini belirterek, "Ayrıca hastayla Fransa'dan aynı uçakta gelenlerin listesi çıkarıldı. Onların karantina altına alınmasına yönelik çalışmalar başlatıldı." dedi.

KAZAKİSTAN'DA VAKA SAYISI 8'E ULAŞTI

Kazakistan Sağlık Bakanı Yeljan Birtanov, düzenlediği brifingde, ülkede Covid-19'a iki kişide daha rastlandığını belirterek, "Biri dün İtalya'dan, diğeri de Güney Kore'den gelen vatandaşlarımız. Transit yolcular hariç hastalarla aynı uçaklarda gelenler hastanelere kaldırıldı" şeklinde konuştu.

Böylece ülkede vaka sayısının 8'e ulaştığını dile getiren Birtanov, 1400'ün üzerinde vatandaşın hastanelerde, 545'in de ev karantinalarında olduğunu bildirdi.

GÜRCİSTAN'DA 30 HASTADAN BİRİ İYİLEŞTİ

Gürcistan'da Tiflis Enfeksiyon Hastanesi Müdürü Maria Ezurgbaia, yaptığı açıklamada, Covid-19 teşhisiyle tedavi altında tutulan 30 hastadan birinin iyileştiğini ifade etti.

FİLİPİNLER'DE YAŞAMINI YİTİRENLERİN SAYISI 11'E YÜKSELDİ

Filipinler'de corona virüs kaynaklı üç ölümün daha gerçekleştiği açıklandı. Aynı zamanda açıklamada 29 yeni corona virüs vakasının da tespit edildiği belirtildi.

Filipinler'de vaka sayısı 140'a yükseldi. Şimdiye kadar corona virüsten ölenlerin sayısı ise 11 oldu.

Kaynak: Artı Gerçek