Twitter'da zaman kazandıracak arama kısa yolları

Birkaç formül sizi birçok zahmetten kurtarır…

Twitter'da zaman kazandıracak arama kısa yolları

Duygu Arslan / Sosyalmedya.co

Twitter en son Ağustos ayında arama özelliğinin kapsamını genişleterek kullanıcıların aradıkları konu ve kişilerle ilgili daha detaylı sonuçlara ulaşmasının önünü açmıştı. Sonuçlar, kişiler ve fotoğraflar olmak üzere üç sekmede arama sonuçlarını sunan Twitter arama motoru aramalarınızı kaydetmenizi de sağlayarak sonuçlara daha kısa yoldan ulaşmanızı sağlıyor.

Ancak kullanıcı ve ilgili tweet’lere ulaşmak için kullandığımız arama kutucuğu aslında çoğumuzun farkında bile olmadığı kısa yolları içinde barındırıyor. Belirli sonuçlara ulaşmak için “detaylı arama” sayfasına giriş yapmadan bile kutucuğa yazacağınız birkaç formül sizi birçok zahmetten kurtarıp tam olarak aradığınız sonuca yönlendirebiliyor.

Arama sonuçlarınızı filtrelemenizi direkt olarak arama kutucuğundan yapmanızı sağlayan bu kısa yolları ve Twitter’ın arama özelliğine dair az bilinenleri sizin için derledik.

RETWEET OLMAYAN SONUÇLARI GÖRÜNTÜLEME

Eğer Twitter üzerinde bir konu ya da anahtar kelime hakkındaki tweet’lere ulaşmak istiyorsanız ancak sonuçlarda ana kaynağı görüntülemek istiyorsanız retweet’leri kapsayan sonuçları görüntülemekten kısa bir filtreleme işlemi ile kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken arama kutucuğuna “-RT” ve ardından aratmak istediğiniz kelimeyi yazmak ve ara tuşuna basmak.

KULLANICI TWEET’LERİNİ ARAMA SAYFASINDAN GÖRÜNTÜLEME

Belirli bir kullanıcının Twitter sayfasına girmeden ona ait paylaşımların hepsine ulaşmak istiyorsanız bunu Twitter’ın arama özelliğinden yararlanarak yapabilirsiniz. Bunun için arama kutucuğuna “from: (kullanıcı adı)” formulünü yazmanız yeterli.

SADECE LİNK İÇEREK PAYLAŞIMLARI GÖRÜNTÜLEME

Arama sonuçlarını sadece link içeren paylaşımlara göre filtrelemeniz de mümkün. Ayrıca böylelikle blog ya da web sitenize ait linklerin de kimler tarafından ve ne kadar paylaşıldığını görebilirsiniz. Bunun için arama konunuza ek olarak “filter: link” yazabilirsiniz.

TWEET MODUNA GÖRE ARATMA

Gelişmiş arama sayfasında da olan tweet’lerin olumlu ya da olumsuz diline göre arama özelliğine doğrudan arama kutusundan da yapabilirsiniz. Bunun için arama teriminizin yanına “:)”, “:(“ ya da soru ifadesi taşıyan ifadeler için “?” ekleyebilirsiniz.

ARAMALARI KAYDETME

Twitter’ın arama motoru 25 adede kadar aramanızı kaydetmenize izin veriyor. Kaydettiğiniz aramalara arama kutucuğuna her tıkladığınızda ulaşabiliyor ve sık arattıklarınızı tekrar tekrar kutucuğa yazmanıza böylelikle gerek de kalmamış oluyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2013, 17:53
YORUM EKLE