Twitter'a 'buzlu' sansür

'Zararlı' Tweetler buzlanarak etkisizleştirilecekmiş

Twitter'a 'buzlu' sansür

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Twitter yöneticileri ile yapılan görüşmede, hakkında mahkeme kararı bulunan tweetlerin buzlanarak sansürlenmesine karar verdiklerini söyledi.

Twitter yöneticileri ile BTK ve TİB temsilcilerinin katıldığı toplantıya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Elvan, son birkaç haftada Twitter’da 200’den fazla içeriğin kaldırıldığını ve Twitter’ın Türkçe bir şikayet formu oluşturduğunu da belirtti.

Açıklama şöyle:

“Şahıslar adına açılan ve şikayete konu olan sahte hesapların kapatılması: Bundan sonra Mahkeme Kararlarının ivedilikle uygulanması ve şikayete konu olan sahte hesapların kapatılması hususunda daha titiz davranacaklarını, başlangıç olarak da şikayet mekanizmasının hızlı bir şekilde yapılabilmesi için Twitter tarafından bir abone şikayet formu geliştirildiğini ve bu formun da Türkçeye çevrildiğini belirtilmiştir.

“Süper etiketleme yetkisinin verilmesi ve Türkiye’de ofis açılması: Toplantıda özellikle kişisel hakların korunması ve mağduriyet yaşanan durumlarda acil müdahale içeren “süper etiketleme “ yetkisinin TİB’e verilmesi ve daha sık koordinasyon sağlanması için Türkiye’de bir irtibat ofisi açılması konusu dile getirilmiş, Twitter yetkilileri ise bu hususlara hemen karar veremeyeceklerini, merkez ofislerinde yapacakları değerlendirmelerden sonra tekrar biraya gelebileceklerini beyan etmişlerdir. Ancak zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin “buzlanarak” etkisizleştirilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır. İstanbul’da kendilerini temsil eden bir avukatın bulunmasının mevcut sorunların çözümü yolunda katkı sağlayacağını düşündüklerini ifade etmişlerdir.”

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2014, 10:51
YORUM EKLE