Redhack'in YÖK belgelerine erişime yasak yok

Mahkeme internet sayfalarına erişimin engellenmesi talebini reddetti...

Redhack'in YÖK belgelerine erişime yasak yok

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) ait gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelerin yayımlandığı internet sayfalarına erişimin engellenmesi talebi mahkemece reddedildi.

Başsavcılık, sosyalist hacker grubu Redhack'in siber saldırı sonrasında, YÖK'e ait gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelerin yayımlandığı internet sayfalarına erişimin engellenmesi talebiyle dün Ankara 6. Sulh Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Talebi değerlendiren mahkeme, erişimin engellenmesi istemini ''mağdur kamu kurumunun mahkemeye bu taleple, doğrudan başvurması'' gerekçesiyle reddetti.

Öte yandan, soruşturmayı yürüten Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu soruşturma dosyasını TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne gönderdi.

Soruşturma, TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülecek.

YÖK'ün elektronik belge yönetim sistemi 8 Ocak'ta Redhack tarafından ele geçirilmiş, veri tabanında yer alan ve 'gizlilik' taşıyan bazı bilgi ve belgeler internet ortamında paylaşıma açılmıştı. YÖK de konuyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunmuştu.

Redhack'in yayınladığı belgelerde bir çok üniversitede yolsuzluk olduğu ortaya çıkmıştı. Redhack hala 'gizli' belgeleri internet ortamında yayınlamakta.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 19:22
YORUM EKLE