Facebook her üyesi için 10 bin dolar tazminat ödeyebilir

Mahkemeye verilen Facebook, tarihi bir tazminat ödemek zorunda kalabilir

Facebook her üyesi için 10 bin dolar tazminat ödeyebilir

Facebook, üyelerinin mesajlarını tarayarak kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye verildi. Facebook'un kullanıcı başına 10 bin dolar tazminat ödemesi isteniyor.

Kullanıcılarının gizliliğini iddia ettiği gerekçesiyle son dönemlerde sıkça gündeme gelen Facebook, benzer bir iddia yüzünden mahkemeye verildi.

1.35 milyar aktif kullanıcısı bulunan Facebook’un yasalara aykırı olarak üyeler arasındaki mesajlaşmaları taradığı ve bu sayede hangi üyeye hangi reklamı göstereceğine karar verdiği iddia ediliyor. Facebook kullanıcısı Matthew Campbell, konuyu mahkemeye taşıdı ve sosyal medya sitesinin bu uygulamasından dolayı üyelerine tazminat ödemesini talep etti.

Yaklaşık 2 senedir bu uygulamaya devam eden Facebook, bu sayede kullanıcılarının profilini çıkarıyor ve onlara ilgilerini çekecek reklamları sunarak bu alandaki gelirini arttırıyor.

Bu iddianın mahkemeye taşınması üzerine konuyla ilgili bir açıklama yapan ABD merkezli şirket, Facebook’un bu uygulama kapsamında kanunların dışında hareket etmediğini belirtti.

Şikayeti inceleyen Yargıç Phyllis Hamilton davanın açılmasına karar verdi. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde görülecek davanın Facebook aleyhinde bir kararla neticelenmesi durumunda şirketin tarihi bir tazminat ödemek zorunda kalabileceği düşünülüyor.

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2014, 19:55
YORUM EKLE