Bazı hesapları kapatan Twitter'a ihtar

Tüm engellemelere son verin

Bazı hesapları kapatan Twitter'a ihtar

Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvurularla Türkiye'deki Twitter ve Youtube üzerindeki yasakları kaldıran Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ile Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, şimdi de bazı hesapları kapatan Twitter'a ihtar çekti.

Twitter'ın hem ABD'deki merkezine hem de Türkiye'deki avukatına gönderilen ihtarda "Ülke bazlı içerik gizleme politikası dahil, tüm engellemelere son vermenizi, aksi halde Türkiye'de ve ABD'de tüm yasal yollara başvurmaktan geri durmayacağımızı ihtar ederiz" denildi.

İki öğretim üyesinin avukatları Onur Can Keskin aracılığıyla gönderilen ihtarda Twitter'ın 2006'dan beri aylık olarak tahminen dünyada 284 milyon, Türkiye'de ise 12 milyon kullanıcıya hizmet sunduğu hatırlatılan ihtarda, 20 Mart 2014'de Türkiye’den siteye erişimin tamamen engellendiği ve iki öğretim üyesinin AYM'ye başvuruları üzerine 2 Nisan 2014'de yasağın kaldırıldığı hatırlatıldı.

Kemal Göktaş'ın kendi blogunda yer alan habere göre bu tarihten sonra Twitter ile hükümet arasında birtakım görüşmeler yapıldığı ve Twitter'ın Türkiye bakımından "ülke bazlı içerik gizleme politikasını" uygulamaya başladığı anlatılan ihtarda bu durumun yasal bir zorunluluktan kaynaklanmadığına vurgu yapıldı. Görüşmeler sonrasında ancak "siyasi sansür" olarak tanımlanabilecek bir çok engellemeye yol açan uygulamanın Türkiye Cumhuriyeti hukukundan kaynaklanmadığı ifade edilen ihtarda bu durumun ifade özgürlüğü ve haberleşme özgürlüğü bakımından önemli sonuçları olan ihlallere yol açtığı kaydedildi.

İhtarda hükümeti eleştiren, icraatları hakkında bilgiler veren hesap ve tweetlere erişim engellenirken, hükümet yanlısı görünen hesaplara ilişkin taleplerin reddedildiği ifade edildi.

"Twitter, bu tutumuyla kamusal bir platformu hükümet yanlısı bir platforma çevirmeye aracı olmaktadır. Siyasi nitelikli sansürün baş uygulayıcısı Twitter şirketidir" denilen ihtarda Twitter tarafından yayınlanan Şeffaflık Raporu’na göre 2013'de Twitter’a Türkiye’den 32 Twitter hesabı ile ilgili toplam 5 mahkeme kararı ve 4 TİB talebi ulaşmışken, 2014’ün ilk 6 ayında 304 hesapla ilgili 65 mahkeme kararı ve 121 TİB talebinin ulaştığı kaydedildi.

Twitter'ın Türkiye'de yargı makamlarının verdiği kararlara uyma yükümlülüğü olmadığı ve mahkemelerin Twitter hesaplarına ilişkin kararlarının çoğunluğunun Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu vurgulanan ihtarda sosyal medya şirketlerinin başkalarının haklarını ihlal etmemek ve ihlali engellemek ödevleri bulunduğuna dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2015, 11:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER