Büyük Adada toplantı yapan farklı hak örgütlerinden insan hakları savunucuları gözaltına alındı.

İnsan hakları aktivistlerinin gözaltına alındığını sosyal medyadan hukukçu Kerem Altıparmak duyurdu.

Altıparmak, Büyükadada insan hakları savunucularının korunmasına yönelik eğitim programına katılan arkadaşlarımız gözaltına alınmış. Bu insan hakları hakkında yapılan her türlü toplantıya verilen bir gözdağı aynı zamanda” ifadelerini kullandı.

Bianet'in haberine  göre, Türkiye’deki önde gelen insan hakları savunucuları kurumlarının yöneticileri ve üyeleri Büyükada’da insan hakları savunucularının korunması programı kapsamında meslek içi eğitim toplantısı düzenledi.

Toplantılar sürerken insan hakları savunucularının oteline gelen polis bir ihbar olduğu gerekçesiyle toplu gözaltı işlemi uyguladı.

Polis, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acı, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der'li aktivist Şeyhmus Özbekli ile toplantılara moderatörlük yapan Ali Garawi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların yakınlarına dahi haber verilmezken akşam saatlerinde tesadüfen öğrenilen gözaltı işlemine karşı avukatlara da bilgi verilmedi.

Büyükada’da Polis Merkezi’nde tutulan insan hakları savunucularının hangi suç isnadı ile gözaltında tutulduğuna ilişkin dahi bilgi verilmedi.

Gözaltına alınanların ne kadar tutulacağına ilişkin de bilgi verilmedi.