İngiltere’nin Galler bölgesinde 2 Mayıs’ta dünyaya gelen bir bebek, Covid-19 semptomları gösteren annesinin korona virüsü testinin pozitif çıkmasından hemen sonra hayatını kaybetti.

Galler Prensesi Hastanesi’nde doğan Coolio Carl Justin John Morgan, doğduktan üç gün sonra öldü.

Bebeğin ölüm sebebi olarak beynine yeterince kan ve oksijen gitmemesi yazıldı. Annesinde korona virüsü tespit edildiği bilgisi de ikincil sebep olarak kayıtlara girdi.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde hamile kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, korona virüsünün anneden karnındaki bebeğe geçmeyebileceğini ortaya koymuştu.

Araştırmada, 32 binden fazla vaka tespit edilen ve 1500’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Los Angeles bölgesinde korona virüsü testi pozitif çıkan 134 hamile kadın incelendi.

Kamu Sağlığı Direktörü Barbara Ferrer, bu kadınlardan 29’unun bebeğinin sağlıkla dünyaya geldiğini, bir bebeğin ölü doğduğunu belirtti.

Yeni doğan 24 bebeğe yapılan korona virüsü testlerinin tümünün sonucu negatif çıktı. Bu bebekler arasında ikizler de bulunuyor.

Bu 134 kadından yüzde 82’si, Covid-19 semptomları gösteriyordu. Beş bebekte ise doğumdan bir süre sonra yapılan korona virüsü testi pozitif çıktı.

Ancak bu bebeklerin doğumdan sonra nefes yoluyla mı yoksa anne karnında mı enfekte olduğu henüz kesinlik kazanmadı. Araştırmaya göre anne sütünde ya da amniyotik sıvıda virüse rastlanmadı.

Kaynak: BBC Türkçe