HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, AKP'nin İç Güvenlik Paketi ile ilgili tutumunda bir değişiklik olmadığını ve uzlaşma arayışı içinde olmadıklarını belirterek, "Sanki bir uzlaşma arayışları varmış gibi gösterip, hem muhalefetin direncini kırmayı hem de toplumsal tepkileri azaltmayı hedefliyorlar"dedi.

CNN Türk'te yer alan habere göre HDP Grup Başkan Vekili ve İmralı heyeti üyesi İdris Baluken, çözüm süreci ile ilgili Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan ortak açıklamadan sonra gündeme gelen İç Güvenlik Paketi'nin değiştirilmesi ya da uzlaşma arayışları ile ilgili konuştu.

Baluken, hükümetin İç Güvenlik Paketi ile ilgili hiçbir teması olmadığını, tutumunda hiçbir değişikliğin bulunmadığını ifade ederek, "Bizim duruşumuz devam ediyor, biz muhalefetimizi koymaya devam ediyoruz. Bizim, İç Güvenlik Paketi'nin geri çekilmesi ya da çekilmese bile komisyona alınıp uzlaşma aranması tavrımız devam ediyor. AKP'nin mevcut tutumu aynı şekildedir, hiçbir uzlaşma arayışı yoktur. Şu anda hiçbir uzlaşma arayışları yoktur. Genel Kurul'a iki günlük ara verilmişti. O iki günlük arada bile hiçbir uzlaşma arayışları olmadı. Şu anki göstergeler, AKP'nin İç Güvenlik Paketi'ni aynı şekilde çıkarmaya çalıştığını gösteriyor" dedi.

Baluken, AKP'nin sanki bir uzlaşma arayışları varmış gibi gösterip, hem muhalefetin direncini kırmayı hem de toplumsal tepkileri azaltmayı hedeflediğini de söyledi.

Baluken, çözüm süreci ile ilgili ise, İmralı heyeti olarak daha hükümet ve devlet yetkilileri ile bir görüşme yapmadıklarını, görüşme yaptıktan sonra İmralı Adası'na gitmek istediklerini söyledi.