Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamada, resmi veya perde arkasında gerçekleşen herhangi bir görüşmelerinin olmadığını söyledi.

Thomsen, IMF/Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin Türkiye ekonomisine ilişkin sorusunu yanıtlayan Thomsen, Türk ekonomisinin bazı sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını ve ekonominin durgunluk döneminden geçeceğini düşündüklerini belirterek, “Ama Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sıkıntıları abartmamalıyız” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’YE 'TAVSİYE': SIKI BİR PARA POLİTİKASI İZLEMELİ

“Türkiye para politikaları da dahil son altı ayda önemli tedbirler aldı” diyen Thomsen, ülkenin enflasyon beklentisini yeniden belirleyerek, enflasyonu düşürmek için sıkı bir para politikası izlemesi gerektiğini söyledi.

‘EKONOMİDE ÖNEMLİ BİR GERİLEME DÖNEMİNDE’

Thomsen, şeffaflığa, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına ve sıkı para politikalarının devam ettirilmesine vurgu yaparak, “Ekonominin nispeten önemli sayılabilecek bu gerileme döneminde mali sektörü yakından izlemek ve gerekirse önlem almak önemli” değerlendirmesinde bulundu. Cumhuriyet’in AA'dan aktardığı habere göre, Türkiye ile görüşmelerinin olup olmadığına ilişkin de açıklama yapan IMF Avrupa Departmanı Direktörü Thomsen, “Türkiye ile IMF arasında 4'üncü madde kapsamında gözden geçirme çalışmaları dışında, resmi veya perde arkasında gerçekleşen herhangi bir görüşme yok” dedi.

IMF’NİN ‘DENETİMİ’

Uluslararası Par Fonu (IMF), üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine “yol gösterici olmak” ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla her bir üye ülkenin ekonomik gelişmelerine ilişkin olarak (genellikle yılda bir kez) ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarında bulunuyor. IMF Kuruluş Anlaşması’nın 4. Maddesi kapsamında yapıldığı için “Madde IV Görüşmeleri” olarak da adlandırılan bu görüşmeler, IMF’nin her üyesi gibi Türkiye ile de her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor.