İstanbul Büyükşehir Belediyesine, İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı ‘özel teftiş’ tartışılmaya devam ediliyor.

Belediye bünyesine ‘terör örgütlerine iltisaklı’ kişilerin işe alındığı iddiasıyla başlatılan ‘özel teftiş’le ilgili bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de açıklamalarda bulundu.

MHP’nin yayın organı Türkgün gazetesine konuşan Bahçeli, “Terör örgütleriyle iltisaklı olanların İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ne işi vardır? Bunlara göz yuman, bunların işe alınmasına onay veren suç işlemiş sayılmayacak mıdır? Bu kanunsuzluk, bu hıyanet hiçbir kalıba sığmayacak kadar ciddidir" dedi.

“SUÇLUYSA ELBETTE GÖREVİNDEN ALINMALI”

Bahçeli, “Ekrem İmamoğlu’nun görevinden alınmasını mı istiyorsunuz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Suçluysa elbette görevinden alınmalı, büyükşehir belediye meclisi de yeni başkanı seçmelidir. Bu işin şakası yoktur. İçişleri Bakanlığı’nın özel teftişinden suçu olmayanın rahatsız olmasına gerek de yoktur. Eğer suç varsa cezası da olmalıdır.”

Bahçeli, daha önce de defalarca destek verdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bir kez daha destek çıktı:

“İçişleri Bakanımız kararlı konuşmaktadır. Dağdaki terörün kökünü kazıma iradesinde olanların kamu kurumlarına ve belediyelere sızan terörle bağlantısı olanlara seyirci kalması düşünülemez.”

BAKANLIKTA FETÖ OPERASYONU: BEN GETİRMİŞSEM İHANET EDİYORUMDUR

Bahçeli’nin belediyede işe alınmalar üzerinden İmamoğlu’nun görevden alınmasını istemesi akıllara, aylar önceki FETÖ operasyonlarını getirdi.

Soylu, 18 Temmuz 2020'de CNN Türk canlı yayınına telefonla bağlanmıştı. Öfkesini gizlemeyen Soylu, yine bugünkü açıklamasına benzer bir şekilde “Bir tek FETÖ’cüyü göreve getirmişsem, bir tek FETÖ’cü göreve geldiyse ve bu söylenmiyorsa bu, ülkemize ihanettir. Ben getirmişsem ben ihanet ediyorumdur" demişti.

SOYLU DÖNEMİNDE ATANDILAR

Soylu'nun, sözlerinden birkaç ay sonra 100’e yakın kaymakam ve vali yardımcısının FETÖ’den görevden alındığı ortaya çıkmıştı. Dikkat çekici olan ayrıntı ise görevden alınan isimler arasında Soylu’nun İçişleri Bakanlığı döneminde atananların olmasıydı.

2020'deki vali ve kaymakam operasyonlarından bir yıl sonra bir operasyon daha düzenlendi.

Operasyon sonucunda 53 mülki idare amirinin "FETÖ ile bağlantıları olduğu" gerekçesiyle devletle ilişiği kesildi.

Gerçek Gündem’den Sami Menteş’in haberine göre,  FETÖ iltisakı sebebiyle ilişiği kesilen 53 mülki idare amirinin "Bir tek FETÖ’cüyü göreve getirmişsem ihanet ediyorum" diyen Soylu döneminde atandığı ortaya çıktı.

BAHÇELİ, SOYLU İÇİN NE DİYECEK

MHP lideri Bahçeli’nin, İmamoğlu için “görevden alınmalı” tavrı, Mülkiye’deki FETÖ operasyonlarını göz önüne alınca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için de geçerli olacak mı? Bahçeli, Soylu için de “görevden alınmalı” çıkışında bulunacak mı?

Yoksa, bahsedilen suç, kendilerine yakın olanları kapsamıyor mu?