İBB Beyaz Masa hattını dün (2 Kasım) gelen bir ihbarın ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. İmamoğlu'nun avukatı müvekkilinin can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirterek korunmasını istedi.

2 Kasım 2022 tarihinde ismi ve TC kimlik numarası belli olan bir kişi İBB Beyaz Masa hattını aradı. İhbarda, “Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin önünde adamlar var. Ellerinde Ekrem İmamoğlu başkanımızın fotoğrafları var. Aralarında konuşuyorlardı. Ekrem başkanımızın evine ve İBB binasına gideceklerini belirttiler. 155’i aradım ama ulaşamadım. Sonra aklıma bu numara geldi. 8 kişilerdi. Hepsi silahlılardı. Acil yardım edin. Kamera görüntülerinde gözüküyor. Hastanenin yanındaki eczacı abla da bu duruma şahit. Arnavutköy polisi ile irtibata geçebilirseniz beni arasınlar” dedi.

Halk Tv'den Seyhan Avşar'ın haberine göre  dün gelen ihbar üzerine Ekrem İmamoğlu’nun avukatı savcılığa dilekçe verdi.

Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Bu ihbar müvekkili kasten öldürülme suçuna ilişkin icra hareketlerine başlandığını göstermektedir. İhbara ilişkin ses kaydı şikayetimiz ekinde mevcuttur. İhbara ilişkin araştırma yapılarak gerekli önlemler derhal alınmalıdır. Müvekkilin, İBB başkanı olması ve günlük programlarının önceden belirlenmesi göz önüne alındığında bu tehditler için hızlıca tedbir alınmalıdır. Müvekkilin kasten öldürülmesi için plan yapıldığı ve bu planı gerçekleştirmek için girişimlerin olma ihtimali oldukça yüksektir. İhbarı yapan şahsın ifadesi alınarak bu hususlar araştırılmalı, şüpheliler tespit edilmelidir."

DAHA ÖNCEKİ İHBARLA İLGİLİ TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ

2020 yılında da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik IŞİD militanlarınca suikast hazırlığı yapıldığı ihbarı yapılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İmamoğlu'na suikast planlandığı ihbarıyla ilgili olarak “icrai hareket kapsamında veyahut teşebbüs aşamasında kalabilecek nitelikte cezalandırılmayı gerektirir bir eyleme rastlanılmadığı” gerekçesiyle takipsizlik kararı vermişti.