İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun temelini attığı KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, hak sahiplerine teslim edildi.

Depremle mücadele ve kentsel dönüşümün mutlaka siyasi kavramların üstünde bir yere oturtulması ve iş birliği yapmak gerektiğini söyleyen İmamoğlu, "İstanbul'un konut sorununu biliyoruz. Halkımızın uygun koşullarda konut ihtiyacı olduğunun da farkındayız. Türkiye'nin ekonomik koşulları, maliyetlerdeki afaki artışlar ve alım gücünün düşmüş olması, buradaki en büyük sıkıntımız. Ama buna rağmen asgari koşullarda maliyetlerini düzenleyip, azami kalitede vatandaşlarımızın yaşam koşullarını en üst seviyede tutacak bir biçimde projelerimizi oluşturmaya, halkımızı ev sahibi yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Teslim törenine İmamoğlu'nun yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan da katıldı.

İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

MALİYETLERİ GÜN İÇİNDE BİLE HESAP YAPAMADIĞINIZ BİR DÖNEMDE BU İŞ BİTİRİLDİ

Zor bir dönemde inşaat yapılıyor şu anda. Maliyetleri gün içinde bile hesap yapamadığınız bir dönemde bu iş bitirildi. Birçok inşaat durma noktasına geldi İstanbul'da. Türkiye'de ne yazık ki öyle bir ekonomik sürecin içerisindeyiz. Ama buna rağmen bunu başarmak ve 5 ay önce hak sahiplerine evlerini teslim etmek bir başarı örneğidir. Burada özellikle bu dönemde şirketlerimizin tamamında bir şeffaflığı halka ait olduğunun en üst seviyede hissini verecek bütün uygulamaları yerine getiren bir süreç yaşattığımızı belirtmek isterim. Çünkü biz kamuya ait bir varlığı yönetiyoruz. Her anından vatandaşımızın haberi olması lazım. Ama KİPTAŞ ama diğer şirketlerimizde aynı bu statüye bağlı bir süreci yaşamaktadır.

1396 KONUT VE 50 TİCARİ İŞLETMENİN YANINA BİR DE KREŞ YAPTIK

13 Haziran 2020 temelini atmıştık. Bin 396 konut ve 50 ticari birim var. Ama ayrıca biz bu bünyenin içerisine bir de kreşimizi kattık. İstanbul'un neresinde bir bina üretiyor isek önce şöyle bakıyoruz olaya: Burada kamunun ihtiyaç duyduğu hangi unsuru, hangi eksikliği giderebiliriz. Kreş başta olmak üzere kütüphane, yurt gibi öğrenci yurdu gibi hususları yaptığımız her işin içine, yanına katmayı ve o bölgedeki bir ihtiyacı gidermeyi de projeciliğimizin önemli bir aşaması olarak sizinle paylaşayım. Toplam 1446 bağımsız birimden oluşuyor ve 2 yılı doldurmadan bu projeyi sizlerle paylaşmanın ve hayırlı olsun demenin de keyfini yaşıyoruz. Anahtar teslimlerini arkadaşlarım 3 etap halinde 2,5 ay içerisinde tamamlayacak. Yani gönülden söyleyebilirim ki tahminen bugün martın ilk haftasındayız. Demek ki mayıs, haziran aylarında rahatlıkla ama sağlık çalışanı, değerli hemşerimin ya da amcamın ya da burada bulunan bir başka komşumuzun evinde çayını, kahvesini içmeye mayıs ayı, haziran ayı gibi geliriz diye umut ediyorum. Şimdiden güle güle otursunlar.

YENİ NESİL KAVRAMLA PROJECİLİK YÜRÜTÜLDÜ

Yeni nesil bir kavramla projecilik yürütüldü. Orada özellikle vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının gözetilmesi, anketlerin yapılması, vatandaşlarımızın insanlarımızın taleplerinin dinlenmesi ona göre tasarımın yapılması önemliydi. Aynı zamanda burada sosyal, ticari alanlar ve yaşam alanlarının birbirinin içerisinde çevresi büyük duvarlarla örülen değil halkla iç içe güzel bir sosyal alana, donatı alanına dönüşmesinin de projenin bir karakteri olduğunu bilmenizi isterim. Yüzde kırka yakın alanın yeşil alan olarak tasarlanması da projeyi daha yaşanabilir, daha çevreci bir hale getiriyor.

TÜRKİYE’DEN TEK ÖDÜL ALAN PROJE

Tabii tüm bu yanı sıra bu tasarım gücüyle uluslararası bir alanda geçtiğimiz yıl Türkiye'den tek ödül alan proje olmasının da bizim için ayrı bir gurur vesilesi olma olduğunu belirtmek isterim. Tabi günün sonunda özellikle tasarımından, imalat kalitesine, finansmanına varıncaya kadar toplumun bütçesini önüne koyan ve ona göre İnsanlarımızın en sağlıklı bir şekilde, en uygun bir biçimde konut elde edebilmelerinin ortaya konduğu bütüncül bir başarıyı aslında sizlere sunan bir projeyle karşı karşıyayız. Çok da yoğun ilgi oldu. 40 bini aşan bir talebi burada arkadaşlarım topladı. Bu da Silivri ilçesinde gerçekten önemli bir rekor. Kaldı ki yani burada hatırlatalım temel attığımız zaman burada pandemiyle mücadele ettiğimiz bir zaman içerisindeydik. Yani sokağa çıkamadığımız bir zaman diliminde insanların kaygıyla, korkuyla, endişeyle yaşadığı bir zaman diliminde biz burada coşkuyla, inançla, umutla temelini attık bu projenin o açıdan da önemli. Yuvanız önemli, hayırlı uğurlu olsun.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MESELESİ ÇOK ÖNEMLİ; BURADA DAYANIŞMA ŞART

Bu şehirde güvenli yuvalarda yaşamak sağlam, sağlıklı binalarda hayatını devam ettirmek çok önemli. Kentsel dönüşüm meselesi, İstanbul'un kıymetli bir konusu, hiçbir an zihnimizden çıkarmamamız gerekiyor. Sosyal konut da aslında o alana hizmet eden bir çalışma. Çünkü siz aslında burada sosyal konut imkânı sağlayarak insanların daha sağlam, daha sağlıklı konutlara kavuşmasını sağlamış oluyorsunuz. Bu dönüşümün önemli bir parçası. Bir de tabi yerinde özellikle sıkıntılı binalarla ilgili dönüşüme dair KİPTAŞ’ın ve Şehircilik grubumuzun içerisinde bulunan Daire Başkanlıklarımızdan diğer iştiraklerimize varıncaya kadar bir arada iş üretmenin yoğun bir çabası içerisindeyiz. Burada dayanışma şart, bakanlıktan ilçe belediyelerine, büyükşehir belediyesi ve kendi iştiraklerinden vatandaşlarımıza varıncaya kadar herkes bu işin içinde önemli bir aktörü olduğunu unutmamalı. Yani 'Gelsin KİPTAŞ binamızı yapsın' demekle bu iş bitmiyor. Vatandaşlarımızın da fedakâr bir biçimde 'Ben bu çürük binada yaşamamalıyım, bir an önce evimi yenilemeliyim, güçlendirmeliyim. Allah korusun bir depremde çoluğumuz, çocuğumuz, ailemizin çok sıkıntılı Allah korusun ki can kaybına sebep olmayayım' demeli ve o sorumlulukla hareket etmeli.

DEPREMLE MÜCADELEYİ, KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ, SİYASİ KAVRAMLARIN ÜSTÜNE OTURTMALIYIZ

Biz birçok yerde yaşadığımız projelerin birçok ortamında ne yazık ki vatandaşlarımızın yoğun bir biçimde kendi iç tartışmaları ve münazaraları yüzünden ciddi zamanlar kaybediyoruz. Bazen uzlaşmalar, protokoller aylar alabiliyor: Böyle olmamalı. Bir başka konu, siyasi dayanışma. Yani bu depremle mücadeleyi, kentsel dönüşümü, mutlak siyasi kavramların üstünde bir yere oturtmalı ve orada iş birliği yapmalıyız. Beylikdüzü Belediye Başkanımız burada. Beylikdüzü'nde, bir kentsel dönüşüm projesinin temeli, bir kısım siyasi kapris ya da siyasi yarışın kentsel dönüşümün bir parçası haline getirilip işin geciktirilmesi, planın geciktirilmesi, insanların manipüle edilmesi sonucu 6,5 sene sonra temel atabildi. Yani, biz 6,5 sene önce temelini atıp çoktan o insanları yerlerinde binalarına kavuşturabilirdik. İnanın ki canlı örneği. 6,5 sene, yazık değil mi? Günah değil mi? O bakımdan bu meselelerin dayanışma içerisinde hangi ilçede, hangi ilde, nerede oluyorsa bunun partisi de yok. Hangi partiden olursa, önce çözümün bir parçası olma konusunda iş birliği ve dayanışma yapma zorunluluğumuz vardı. Çünkü sonuçta insanların canı burada mevzubahis olan. O bakımdan depremle mücadeleyi, kentsel dönüşümü insanların gerçekten konforlu, güvenli evlerde yaşamasını bizim de öncelikli bir meselemiz olarak gündemimizde tuttuğumuzu ve bu anlamda da gerçekten İstanbul'un her noktasında KİPTAŞ'ın ve diğer kurum ve kuruluşlarımızın tabelasını asarak kentsel dönüşüm mücadelesinin en öncü, en öndeki kurumu olmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda göreceksiniz ki İstanbul'da birçok kentsel dönüşümle ilgili yıllar yılı çözüme kavuşmamış birçok alanda KİPTAŞ'ın ve kurumlarımızın tabelalarını hep beraber size yaşatacağız.

İSTANBUL’DAKİ KONUT SORUNUNU BİLİYORUZ

İstanbul'un konut sorunu biliyoruz. Halkımızın uygun koşullarda konut ihtiyacı olduğunun da farkındayız. Türkiye'nin ekonomik koşulları, maliyetlerdeki afaki artışlar ve ne yazık ki insanlarımızın gelirlerinin de o oranda azalmış olması, alım gücünün düşmüş olması, buradaki en büyük sıkıntımız. Ama buna rağmen asgari koşullarda maliyetlerini düzenleyip azami kalitede vatandaşlarımızın yaşam koşullarını en üst seviyede tutacak bir biçimde projelerimizi oluşturmaya halkımızı ev sahibi yapmaya yüksek standartlarda sahip evlere en uygun finansmanla kavuşturmaya, onları buluşturmaya devam edeceğiz. Ben gerçekten emeği geçen bütün yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu şantiyede çalışan bütün emekçi kardeşlerimin o ellerini sımsıkı sıkıyorum, onlara sarılıyorum, kucaklıyorum, teşekkür ediyorum. Hep beraber bu işi başardık. Burada hak sahibi olan bütün hanımefendilere, beyefendilere onların güzel evlatlarına, büyüklerine güle güle otursunlar. Allah onları bu güzel yuvalarda mutlu etsin, huzurlu kılsın. Güzel günlerde, mutlu günlerde, umutlu günlerde hep birlikte buluşalım ve ülkemizin geleceğine güzel işler yaparak birbirimizi alkışlayarak, birbirimizi takdir ederek iyi işleri alkışlayarak tabiri caizse uzlaşı içerisinde bir sürece hep birlikte kavuşalım istiyoruz.

5 AY ERKEN TESLİM EDİLDİ

Törende konuşan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ise, “Çok önemli bir proje bizim açımızdan. Çünkü kente ve konuta bakış açımızı, merkezinde insan olan tasarım odaklı vizyonumuzu gösteren yeşil alanları, faydalı alan kullanımları arttırılmış kat planlarıyla, gölet, yansıma havuzuyla sosyal konutta standarttı değiştiren uluslararası tasarım ödülüne sahip bir projeden bahsediyoruz. Pandeminin en zorlu şartlarında temelini attık. Ülke ekonomisinin en zorlu döneminde döviz dövize endeksi olmasından ötürü inşaat sektöründeki aşılı maliyet artışlarının olduğu bir dönemde neredeyse tedavinin imkânsız hale geldiği bir zamanda böyle vizyon bir projeyi teslim ederek sektör temsilcilerine örnek olmak adına çok ciddi bir motivasyonla çalıştık ve şirket tarihinde ilk kez bir konut projesini beş ay erken teslim etmenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

'BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARI CANSİPERANE BİR MÜCADELE VERDİ'

Hak sahiplerinden sağlık çalışanı Pelin Sak’a anahtarını teslim eden İmamoğlu, şöyle konuştu: 

“Bütün sağlık çalışanlarımız bu pandemi sürecinde cansiperane bir mücadele verdiler. Toplum sağlığı için hepimizin sağlığına kavuşması için her zaman bu çaba içeresindeler ama böylesi bir pandemi döneminde yoğun bir çaba ortaya koydular. Hepsine minnet duygularımızı iletiyoruz. Onlara destek olmak, ulaşımdan birçok hususa kadar sorumluluğunu yaşadık bunun karşılığını vermeye çalıştık. Kuradan Pelin Hanım çıktı. Yuvasının anahtarını teslim edeceğiz ama yakın zamanda onların nüfusu bir kişi daha artıyor, o duygularla anahtarını teslim edeyim, hayırlı uğurlu olsun.”