'İmamlar mezarlık saldırılarına sessiz kalamaz'

Mele Zeki Korkmaz, mezarlık saldırılarına tepki göstererek, 'Zulme karşı durmak ibadettir' dedi

Güncel 23.05.2020 - 09:31 23.05.2020 - 09:31

Mezarlık ve cenazelere yönelik saldırılara dair "Zulme karşı durmak ibadettir" diyen Mele Zeki Korkmaz, “Mezarlık saldırılarına kaşı sessiz kalan imamların, bu zulümde çok payı var. İmamlar zulüm karşısında sessiz kalamaz" eleştirisinde bulundu.

Hakkari, Van, Muş, Diyarbakır, Bingöl ve Şırnak gibi kentlerde mezarlıklara yönelik saldırılar devam ediyor. Gerçekleşen saldırılara toplumun birçok kesiminden tepkiler yükselirken, Diyanet İşleri Başkanlığı sessizliğini koruyor. 30 yıl Diyanet’te imam olarak görev yapan, ancak 2012 yılında görevinden uzaklaştırılan Mele Zeki Korkmaz, “Yapılan saldırıların İslam’da yeri yok” diyerek tepki gösterdi.

Emrullah Acar'ın Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre İstanbul Kilyos Mezarlığı’nda 261 cenazenin üst üste, kaldırıma gömülmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Korkmaz, “İnsanlar yaşadıkları zaman ne kadar şerefliyse, öldükten sonrada şereflidir. Ölmüş bir insanın mezarını kırmak, kemiklerini parçalamak, betona üst üste gömmenin hiçbir dinde yeri yok. İslam’da bunun yeri yok, bunu yapan ve yaptıranlar günahkardır. Günah değil diyen, sahip çıkanlarda, en az yapanlar kadar günahkardır” dedi. 

Mezarlıklara yönelik saldırıların aileler için büyük bir zulüm olduğunu dile getiren Korkmaz, “Bu bize şunu gösteriyor, yaşayan Kürtlere yapılan zulüm yetmemiş, ölülerine de zulüm çektiriyorlar. O mezarlıklara saldırı olduğunda saldıran kişi kadar sessiz kalan, görüp karşı çıkmayan kişilerde günahkardır. Bu zulmün cezasını sadece yapanlar değil sessiz kalanlarda ödeyecek” şeklinde konuştu.

‘SALDIRILARA KARŞI BİRLİK’

Mezarlık saldırılarına karşı Kürtlerin birlik olması gerektiğinin altını çizen Korkmaz, “Kürtler inançlı bir toplum, İslam’da zulüm edenler ile karşı karşıya kaldığınız zaman, ona karşı durun denilmekte. Mezarlık saldırılarına karşı birlik olmak gerekir. Zulme karşı mücadele ederek, Kürtler birbirine kenetlenmeli. Ramazan ayındayız, en mübarek ay. Kürtler için bu mübarek ayda en değerli ibadet, zulme karşı koymaktır. Birlikte hareket ederek, Allah’a inanarak hareket etmek gerekir” diye konuştu. 

Birlik olmanın önemine değinen Korkmaz, Kürt şair Cegerxwîn’in, “Eger hûn nebin yek, hûn ê herin yek bi yek” sözlerini hatırlatarak, “Mamoste Cegerxwîn’in dediği gibi, zulme karşı bir olmak zorundayız, bir olmazsak, birer birer yok oluruz. Hepimiz bir olsaydık, kimse kaşımızda duramazdı. Bu birliktelik için en önemli yük mele, seyda, şêx, siyasetçiler ve insanım diyenlerin omuzunda. Bir olmamız gerekir” diye belirtti. 

‘SESSİZ KALAN DA GÜNAHKAR’

Mezarlık saldırılarına karşı sessiz kalanların, en az saldırıyı yapanlar kadar günahkar olduğunu ifade eden Korkmaz, şöyle konuştu: “Mezarlık saldırılarına kaşı sessiz kalan imamların, bu zulümde çok payı var. İmamlar zulüm karşısında sessiz kalamaz, kalma gibi bir şansları yok. Özgürlük mücadelesinde Kürtler çok bedel ödedi. Evleri yakılıyor, çocuklarının mezarlarını yıllarca arıyorlar, mezarlıkları yıkılıp kaldırımlarda gömülüyor ama biz hala birlik olamıyoruz. İmamlar birlik için çalışmalı, iyilik için bir birimize yardım etmemiz gerekir. Türk, Acem, Arap imamları zulüm çerçevesinde halklarına yardım ediyorlar ama bizim imamlarımız Kürtler mazlum bir halk olmasına rağmen, zulme karşı çıkmayıp sessiz kalıyorlar. Hz İbrahim’in Nemrud’a karşı çıktığı gibi, bütün imamların bu zulme karşı çıkması lazım.”

‘ZULME KARŞI DURMAK İBADETTİR’
 
Mezarlık saldırılarının insanlık için büyük bir ayıp olduğunu dile getiren Korkmaz, “Mezarlıklar sadece Kürtlerin değil, kimin olursa olsun, insanım diyen kişi, etnik kimliği ne olursa olsun fark etmez, sessiz kalmamalı. Mezarlıkların yıkılması başlı başına bir suç ama mezarlıkların yıkıldığı kentlerde sessiz kalan herkes onlar kadar günahkar. İslam’da zulme karşı durmak ibadettir, herkes çıkıp ‘niye mezarlıklarımıza saldırıyorsunuz’, ‘bu mezarları size yıktırmayız’ dese, kimse saldırmaya cüret etmez” dedi. 

Korkmaz, “Artık annelerin gözyaşı akmasın, Kürtler çok mazlum bir halk, en yakın zamanda bir birlik sağlanmalı” çağrısında bulundu. 

Yorumlar (1)