Sanık polisler hakkında verilen 24 bin 300 TL adli para cezasına çevrilmiş, ceza 24 ay takside bölünmüştü. İstinaf kararı yerinde buldu.

İstanbul’da 14 Nisan 2017 günü Gazi Mahallesi’ndeki Kent Ormanı çıkışında, polislerin “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle ateş açtığı araçta, yaşları 15 ila 18 arasında olan beş çocuk bulunuyordu.

Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem polislerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybederken; Demirhan Erkul, Ramazan Altürk ve Birkan Yüksel yaralandı.

Savcılığın gizlilik ve yayın yasağı kararları altında yürüttüğü soruşturma neticesinde polisler Erkan Ekmekci, Kenan Akıl, Zafer Sağlam ve Davut Bakır hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlamasıyla dava açıldı.

Sanık polisler Erkan Ekmekci, Kenan Akıl, Zafer Sağlam ve Davut Bakır’a verilen 6′şar yıl hapis cezaları 24 bin 300 TL adli para cezasına çevrildi. Ceza 24 ay takside bölündü. Yerel mahkemenin verdiği bu kararı İstinaf mahkemesi yerinde buldu.

CEZA KANUNİ BAĞLAMDA UYGULANDI

Yerel mahkemece verilen karara İstinaf yolunda başvuruldu. Yapılan inceleme sonucunda 24 bin 300 TL para cezası yerinde bulundu.

Kararda şu ifadeler yer aldı:

“Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya içeriğine göre, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı anlaşıldığından, İstinaf başvurusunda bulunan katılanlar vekili, Cumhuriyet Savcısı ve sanık müdafinin ileri sürdükleri nedenler yerinde görülmemiş olmakla İstinaf başvurularının esastan reddine dosyanın hükmü veren ilk derece mahkemesine gönderilmesine, kesin olmak üzere 24 Mart 2022 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

POLİSLER GÖREVİNE DEVAM EDİYORDU

Gerçek Gündem’den Filiz Gazi’nin haberine göre, Avukat Meral Hanbayat, kararı şöyle değerlendirdi:

“Yerel mahkemede polislerin fail olduğu dosyalardaki cezasızlık pratiğinin bir devamı bu karar. İstinaf Mahkemesi de bu kararı onaylayarak bu pratiği devam ettirdi. Anayasa Mahkemesi’ne başvurmak dışında bir çaremiz yok.”

Hanbayat, polislerin hala görevlerine devam ettiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Karar birden fazla kişiyi taksirle ölüme sebebiyet vermekten 24 bin 300 TL para cezası verilmişti. İki çocuğun ölümü, bir çocuğun ağır yaralanması, bir çocuğun da tesadüf eseri hayatta kaldığı bir eylemden dolayı polislere sadece para cezası verilmişti. Polisler hala görevlerine devam ediyorlar. Biz öldürme kastıyla polislerin hareket ettiğini ve bunun delillerle sabit olduğunu iddia etmiştik. Ancak para cezası gibi bir sonucu İstinaf Mahkemesi onayladı.”