İHD Diyarbakır Şubesi tutuklu siyasetçi Aysel Tuğluk'un sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu belirterek, infazının ertelenmesi çağrısı yaptı

Gözden kaçırmayın

Erdoğan’dan 'SADAT' açıklaması Erdoğan’dan 'SADAT' açıklaması

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve yakalandığı demans hastalığı nedeniyle sağlık durumu kötüye giden Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk'a dair açıklama yaptı. Açıklamada, "Uzun yıllar Kürt ve kadın kimliğiyle demokratik siyaset yapan Aysel Tuğluk, toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde ilklere imza atmış derneğimiz üyesi insan hakları savunucusudur" denildi.

'HASTA TUTUKLULAR SERBEST BIRAKILSIN'

2016 yılında tutuklanan Tuğluk'un annesinin cenazesine dönük saldırıda yaşadığı travmanın sağlık durumunu ciddi anlamda etkilediğine dikkat çekilen açıklamada, Tuğluk’un infazının bir an önce ertelenmesi istendi.

Açıklamada, Tuğluk'un yeme ve içme gibi temel hayati ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiğine işaret edilerek, şu çağrıya yer verildi: "Kendi gereksinimlerini karşılayamadığı ve başkalarıyla güçlükle iletişim kurabildiği bu durumda, cezasının infazının hastalığının iyileşmesine kadar geri bırakılması zaruret halini almıştır. Aksi durumda insan onuruna aykırı bu uygulama ile telafisi mümkün olmayacak sonuçlar ortaya çıkacaktır. Tuğluk’un cezasının infazının hastalığı süresince geri bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Sağlık hizmetine erişimin engellendiği, hasta mahpusların sağlık ve yaşam hakkının sistematik bir şekilde ihlal edildiği bu süreçte Aysel Tuğluk ve tüm hasta mahpusların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz."