İstanbul'da bir dizi konsolosluğun kapatılmasına neden olan istihbaratın ABD'den geldiği öne sürüldü. "Güvenilir" olduğu belirtilen İstihbaratın ABD tarafından elde edildiği ve Türk emniyet birimleri ve diğer Avrupa ülkeleriyle paylaşıldığı belirtiliyor.

İmamoğlu'ndan Edirne çıkarması İmamoğlu'ndan Edirne çıkarması

ABD Büyükelçiliği’nin 27 Ocak’ta yayımladığı güvenlik uyarısının ardından Avrupa ülkeleri de benzer açıklamalar yaptı ve Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İngiltere ve İsviçre, İstanbul’da özellikle Taksim civarında bulunan konsolosluklarını geçici olarak kapatma kararı aldı.

'GÜVENİLİR İSTİHBARAT VAR'

Konsoloslukların kapatılmasının ardından dokuz ülkenin büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise ülkelerin güvenlik endişelerine dönük açıklamalarını "Türkiye’yi yıpratmaya dönük açıklamalar" olarak değerlendirdi, "Türkiye güvenilir bir ülkedir" dedi.

Ancak BBC Türkçe’ye bilgi veren diplomatik kaynaklar, güvenilir ve spesifik bir istihbaratın söz konusu olduğunu, bu çerçevede güvenlik önlemleri alındığını aktardılar.

İstihbaratın ABD tarafından elde edildiği ve Türk emniyet birimleriyle de paylaşıldığı belirtildi.

Türkiye’de yerleşik büyükelçiliklerin zaman zaman elde ettikleri ve hassasiyet içeren bilgiler ve olası terör eylemlerine ilişkin istihbaratı Türk makamlarına iletmeleri bilinen bir uygulama.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kararlara dair bugün yaptığı açıklamada ABD'yi suçlamış "psikolojik harp" iddiasında bulunmuştu.

"3-4 gündür DAEŞ (IŞİD) üzerinden, 60 milyon turist hedefini koyduğumuz bir günde, Türkiye'de yeni bir psikolojik harp başlatmanın eşiğini oluşturmuşlardır."

ÇELİK 'SORUMSUZ AÇIKLAMALAR' DEMİŞTİ

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise, ülkelerin güvenlik endişelerine dair vatandaşlarına yönelik yaptığı açıklamaları "Türkiye'yi yıpratmaya yönelik açıklamalar" olarak değerlendirmiş ve şunları söylemişti:

"Türkiye güvenli bir ülkedir. Güvenlik güçlerimiz ve istihbarat birimlerimiz işinin başındadır. Bugün güvensiz olarak nitelenebilecek ülkeler; göçmen düşmanı ve İslam düşmanı siyasi hareketlerin demokrasilere meydan okuduğu, kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim’e saldırılan yerlerdir. Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedeflemesi gereken misyonların daha özenli ve sorumlu açıklamalar yapmaları gerekir. Türkiye’yi yıpratmaya dönük açıklamaları reddediyoruz."

NE OLMUŞTU?

İsveç'te, ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan 21 Ocak'ta, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakmış, söz konusu eylem Ankara'nın sert tepkisini çekmişti. Olayın ardından İstanbul'daki İsveç Büyükelçiliği önünde de protesto gösterisi yapılmıştı.

Paludan'a destek vermek isteyen ırkçı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld de Lahey kentinde yaptığı eylemde Kuran yırtmıştı.

Art arda yapılan eylemler üzerine herhangi bir saldırı tehdidine karşı önlem almak istediklerini bildiren ülkeler, İstanbul'daki konsolosluk binalarını "artan güvenlik tehdidini" gerekçe göstererek kapattı.

Konsolosluklarını kapatan ülkelerin de aralarında olduğu dokuz ülkenin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.