İstanbul 14. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) yurtlarına ilişkin aldığı "sözleşmenin feshedilmesi" karanını iptal etti. TÜRGEV ile AK Partili İBB arasında, orta ve yükseköğrenim öğrenci yurtlarına ilişkin "ortak hizmet projesi" oluşturmak üzere 2015'te hizmet protokolü imzalandı. Protokol kapsamında İBB'ye ait 4 ayrı taşınmaz, yurt hizmetlerinde kullanılmak üzere TÜRGEV'e verildi.

İBB MALZEMELERİN İADE EDİLMESİNİ İSTEDİ

CHP'ye geçen İBB Başkanlığı, 23 Ağustos 2019'da süresinin dolduğunu belirterek protokolü feshetti ve TÜRGEV'den yurt olarak faaliyet gösteren binaların verilen tefrişat malzemeleriyle iade edilmesini istedi. TÜRGEV avukatları da İBB'nin aldığı bu kararın hukuka aykırı olduğunu iddia ederek, iptali istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesine dava açtı.

KARAR: KİRALAMA DEVAM EDECEK

Davayı karara bağlayan İstanbul 14. İdare Mahkemesi, davacı TÜRGEV ile davalı İBB arasında imzalanan protokolün süreyle ilgili 6. maddesinde, kiralama devam ettiği sürece ve protokolün süre bitiminde sonlandırılacağı üç ay önceden bildirilmediği takdirde, söz konusu protokolün birer yıllık sürelerle uzayacağının yer aldığını belirtti. Kararda, "protokolün feshi" başlıklı 7. maddesinde ise tarafların süre sona ermedikçe sözleşmeyi feshedemeyeceği yönünde düzenleme yapıldığı ifade edildi.

Protokole konu taşınmazlara ilişkin sözleşmelerinin hala devam ettiğine karar veren mahkeme süre dolmadan kiralamaların yürürlükte olacağına karar verdi. 

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediyes Başkanı Ekrem İmamoğlu seçilmesinin hemen ardından 27 Mayıs 2019'da hükümete yakın TÜGVA, Ensar ve TÜRGEV vakıflarıyla yapılan protokolleri feshetmişti. 

İmamoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınmarının da yer aldığı vakıflara AK Parti döneminde 357 milyon 453 bin 972 lira kalnak aktarıldığını şöyle anlatmıştı: 

"Bu vakıflar için bu zamana kadar, yukarıda sayılan kalemler ve yeni inşaatlar bedelleri kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesinden toplam 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığı belirlenmiştir. Vakıflara kiralama, bakım-onarım ve yeme-içme kalemleri altında bugüne kadar 190 milyon liradan fazla ödeme yapılırken, sadece bir vakfın ulaşım ve yeme-içme giderinin İBB bütçesine 56,5 milyon lira yük getirdiğini kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.”