Cizre Belediyesi'ne ait ambulansla Nuh Mahallesi'nden alınan 1 cenazenin 4 gündür yaralı halde mahallede bekletilen 16 yaşındaki Hüseyin Paksoy'a ait olduğu iddia edildi.

Verilen eşkalin, cenazenin Paksoy'a ait olduğu yönünde olduğunu, ancak emin olmadıklarını belirten HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız, Emniyet ile yapacakları görüşme akabinde Paksoy ailesinin teşhis için hastaneye gideceğini aktardı.

Ablukanın devam ettiği Şırnak'ın Cizre ilçesinde, katledilen 1 kişinin cenazesi Cizre Belediyesi'ne ait ambulansla Nur Mahallesi'nden alınarak Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Cenazenin 14 Ocak'ta vurularak yaralanan ve saldırılar nedeniyle mahalleden alınmayan 16 yaşındaki Hüseyin Paksoy'a ait olduğu iddia edildi.

‘CENAZE PAYSOY’A AİT OLABİLİR’

Ancak konuya ilişkin bilgi veren HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, sabah saatlerinde Paksoy'un yaralı olarak bekletildiği yere ambulans gönderdiklerini, ambulansın ise gittiği bölgeden Paksoy'un yaşlarında olan bir gence ait cenazeyi Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı bilgisi verdi.

Sarıyıldız, "Cenazeye ilişkin ambulans personelinden bilgi aldık. Eşkal cenazenin Paksoy'a ait olduğu yönünde. Ancak tam olarak emin olmak için cenazenin teşhis edilmesi gerekir. Aile şu an yanımızda, ancak saldırılar devam ediyor. Emniyet yetkililerine ulaşamadığımız için hastaneye gidemiyoruz. Görüşme yaptıktan sonra aile hastaneye giderek cenazeyi teşhis edecek

AİHM TEDBİR KARARI VERDİ

4 gün önce yaralanan Paksoy'un aile avukatı Nuray Özdoğan ise Paksoy'un hastaneye kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Yapılan başvuruyu değerlendiren AİHM, başvurucunun yaşam ve fiziksel bütünlüğünün korunması için tüm tedbirlerin alınması ve uygulanmasına ilişkin tedbir kararı verdi. (DİHA)