Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 76 sanığın yargılandığı dava, İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Üç gündür devam eden sıralı duruşmalardan sonuncusunda bugün, dönemin Samsun Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Fikret Yalman ve yardımcısı İsmail Hakkı Günay’ın tanıklığına başvuruldu.

Tanıkların, Dink cinayeti faili Ogün Samast’ın Samsun’da yakalanması, görüntülerinin alınması ve basında paylaşılması konularıyla ilgili beyanlarının alınmasının ardından mahkeme heyeti, duruşma savcısı ve sanıklar ile taraf avukatlarının taleplerini aldı.

Duruşma savcısı, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını istedi. Tutuklu sanıklar tahliyelerini, tutuksuz sanıkların bazıları ise haklarındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması talebinde bulundu.

TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer, eski Yarbay Muharrem Demirkale ile gazeteci Ercan Gün’ün, kuvvetli suç şüphesini ortaya koyan somut olguların mevcudiyetini sürdürmesi gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Tutuksuz sanıkların adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması taleplerini reddeden heyet, sonraki duruşmada Mustafa Sabri Şahin, Adem Sağlam, Muharrem Durmaz, Selim Akyıldız, Serdar Yücel, Şenol Çınar, Zeki Erdem, Serkan Özel ile tanık olarak dinlenilmek için dilekçe gönderen ve suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan Yakup Kürşat Yılmaz’ın tanık olarak dinlenilmesine karar verdi.

MİT GÖREVLİLERİNİN DİNLENİLMESİYLE İLGİLİ TALEPLER SONRA DEĞERLENDİRİLECEK

Daha önce alınan ara karar gereği tanık olarak dinlenilmesine hükmedilen MİT görevlileri Hüseyin Kubilay Günay, Özel Yılmaz, Handan Selçuk ve Ahmet Köksoy ile ilgili MİT’e yazılan yazıya cevap verilmediğini belirten heyet, bu kişilerin dinlenilmesi prosedürü gözetilerek bu hususun ve hususla ilgili taleplerin daha sonra yeniden değerlendirilmesini de karara bağladı.

Mahkeme heyeti duruşmayı üç gün sıralı yapılmak üzere 18,19 ve 20 Şubat 2020’ye erteledi.