Dünyanın ikinci büyük buğday üreticisi Hindistan'ın gıda güvenliğini riske attığı gerekçesiyle buğday ihracatını yasaklamasının ardından fiyatlar rekor seviyeye ulaştı.

Avrupa'nın tahıl ambarı olarak bilinen Ukrayna'daki operasyon nedeniyle halihazırda yükselen buğday fiyatlarına bir darbe daha indi. Birçok ülkenin buğday açığını kapatmak için gözünü çevirdiği Hindistan hem gıda güvenliği hem de aşırı sıcaklar gerekçesiyle buğday ihracatını yasaklayınca, Avrupa borsalarının açılmasıyla birlikte buğday fiyatları on başına 435 euro'yu gördü.

Dünya buğday ihracatında önemli bir role sahip Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, buğday arzının olumsuz etkilenmesine, fiyatlardaki yukarı yönlü baskının sürmesine ve Ukrayna'dan buğday ihracatının durma noktasına gelmesine sebep oldu.

Birçok ülke, buğday açığını kapatmak için gözünü Hindistan'a çevirdi.

Ancak dünyanın ikinci büyük buğday üreticisi Hindistan'da etkili olan aşırı sıcaklar, tarım sektörünü etkiledi ve mahsul verimini de tehlikeye atarak söz konusu tedarik sorununu büyüttü.

Erken gelen sıcak hava dalgasının tarımı olumsuz etkilediği ülkede, 1901'den bu yana en yüksek seviyelere erişen mart sıcaklıkları nedeniyle buğday verimi oldukça düşmüştü.