Van’da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Yeşil Sol Parti ve TJA tarafından Demokratik Siyaset ve Üçüncü Yol Paneli gerçekleştirildi.

Panelde konuşan HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Sezai Temelli, Altılı Masa’nın açıkladığı metni eleştirerek “240 sayfa yazacaksın, içinde Kürt meselesi olmayacak” dedi.

‘O ANLAYIŞ TÜRKLÜK SÖZLEŞMESİDİR’

Duvar’dan Kadir Cesur’un haberine göre, Ekonomik krizin de siyasi krizin de altında yatan en önemli meselenin, bir yönetim anlayışında ve bir kurucu akılda saklı olduğunu belirten Temelli, şunları söyledi:

“Meseleleri çözmek yerine meselelerinden beslenen, tam da krizle kendini var eden bir anlayış, aslında bu coğrafyaya, bu ülkeye, bu ülkenin insanlarına işte bu ceberrut düzeni dayatmaya devam ediyor. Kendi coğrafyasının, hatta en geniş çerçevede içinde bulunduğu bölgenin bütün doğasına, kimyasına, var oluşuna tamamıyla ters bir anlayışı dayatmaktan geçiyor. O anlayış, Türk-İslam sentezidir. O anlayış, Türklük sözleşmesidir. O anlayış, tekçiliktir. O anlayış, otoriter bir rejimin ısrarla var edilmeye çalışılmasıdır. Bu anlayışı dayatanlar, katliamların yanı sıra sürekli olarak aslında bir şiddet ve savaş ortamını hakim kılmışlardır. Bu anlayış Kürt düşmanlığından beslenen ama genel haliyle tüm farklılıklara karşı olan bir anlayıştır.”

‘BİZİM İTTİFAK ANLAYIŞIMIZ, PAZARLIĞA DAYALI İTTİFAK ANLAYIŞI DEĞİLDİR’

Temelli, demokratik siyaset anlayışının en temel dayanağın meclisler olduğunu belirterek, “Önümüzdeki iki seçim peş peşe Türkiye’de ve Ortadoğu’da önemli değişim ve dönüşümlerin adımları olacaktır. O yüzden önemsemek zorundayız. O yüzden bu seçimlere gerçekten bütün gövdemizle, bütün gücümüzle katılmak zorundayız. Bunu yaparken her zaman olduğu gibi paradigmamızda yer alan HDP ve birçok yapımızla ortaya koyduğumuz ittifak anlayışımız çok önemlidir. Çünkü bizim ittifak anlayışımız, pazarlığa dayalı ittifak anlayışı değildir” ifadelerini kullandı.

‘BU ÜLKENİN EN TEMEL YAPISAL SORUNU KÜRT MESELESİDİR’

Temelli, Altılı Masa’nın 240 sayfalık mutabakat metni ile ilgili de konuştu.

Temelli,  “Açık konuşmak gerekiyor. Altılı Masa toplanıyor. O da bir ittifaktır, önemlidir, iktidara karşı bir mücadele veriyor. Bu ittifakın faşist bir ittifak olduğunu biliyor. Faşizme karşı mücadele eden, siyaset yapan herkes bizim için kıymetlidir. Ama biz olmadan olmayacağının göstergesi, yazdıkları metindir. Bu ülkenin yapısal sorunlarına çözüm üretemezseniz, demokratikleşme konusunda adım atamazsınız. Bu ülkenin en temel yapısal sorunu, Kürt meselesidir. Sen 240 sayfa yazacaksın, içinde Kürt meselesi olmayacak. İçinde Kürt sözcüğü bile geçmeyecek. Sonra bu ülkeyi demokratikleştireceksin. Hayır, demokratikleştiremezsin. Bu ülkenin nasıl demokratikleşeceğini biz dile getiriyoruz. Dile getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘HDP’SİZ OLMAZ’

Temelli, “Mesele sadece sandık değildir. Mesele sandıkla beraber düzeni değiştirecek bir güzergahta yürümeyi başarabilmektir. Bunu başaracak gücümüz ve örgütlülüğümüz var. Bunun farkındalar. Bunun farkında oldukları için biraz mahcup, biraz utangaç, biraz lafı gezdirerek ‘HDP’siz olmaz’ diyorlar. Evet, HDP’siz olmaz ama HDP’yle nasıl olacağını konuşmak zorundasınız. Bunu bizimle konuşmadan, bizimle muhatap olmadan, bizimle diyaloğa geçmeden ‘HDP’siz olmaz’ sözünün bir karşılığı yok. Önemli olan, birlikte nasıl olacağını konuşmaktır” dedi.

‘KÜRTLERİN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMASINI İSTEMİYORLAR’

Temelli’nin ardından söz alan HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, “Kürtlerin kendi aralarında kuracakları ittifak,  dört parça olan Kürdistan’da önemli bir yol olacak. Bu parçaların tamamında bir baskı politikası var. Kürtlerin kendi ayakları üzerinde durmasını istemiyorlar. Her dört parçada, ittifak oluşturulması gerekir. Bugün Ortadoğu’da en büyük sorunlar, halkların birbirinden ayrıştırılmasından ötekileştirilmesinden geliyor. Yüzyıllardır savaş ve baskının devrede olduğu Ortadoğu’da bir halk, başka bir halkı baskı altında tutarak yaşamak istiyor” diye konuştu.

‘ÜÇÜNCÜ YOL’UN ÖNCÜLÜĞÜNÜ KADINLAR YÜRÜTÜYOR’

Ortadoğu’da birçok devrimin yapıldığını ancak gelinen aşamada bunların yerini bulmadığını görmekte olduklarını belirten Taşdemir, “Bizler üçüncü yol ile her inanış, her kimlik, her inancın yer alabileceği demokratik bir siyasetin mümkün olabileceğini söylüyoruz. Bizler ne yeşiliz ne beyaz bizler üçüncü yol ile yeni bir ittifak oluşturarak sistem dışı kalan herkesin yer alabileceği bir alternatif sunuyoruz. ‘Üçüncü yol’ ile kadın irade olarak sahaya çıktı. Bugün bu ‘üçüncü yol’un öncülüğünü kadınlar yürütüyor. Özgür bir Kürdistan, demokratik bir Türkiye için bedeli ne olursa olsun mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.