TBMM Başkanı tarafından iade edilen teklifle ilgili konuşan Paylan, "7 yıldır aynı teklifi veriyorum, böyle bir lince maruz kalmadım" diye konuştu.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, verdiği tekliflerin daha önce de "soykırım" ifadesini kullandığı için Meclis Başkanlığı tarafından reddedildiğini anımsattı. HDP'li vekil, "Ben kendilerine de söylüyordum, ne diyelim istiyorsunuz, bu olayın adını koymak gerekiyor. İlla soykırım diye değil, ama tanımlanması ve bunun adını koymak gerektiğini söylüyorum” dedi.

'BEN DEĞİŞMEDİM, DEMEK Kİ TÜRKİYE DEĞİŞTİ'

2015 yılında milletvekili olduğunu ve milletvekili olduğundan bu yana 7 yıldır aynı teklifi verdiğini belirten Paylan, "Güncelleme anlamında sadece yılı güncelliyorum. 7 yıldır böyle bir lince maruz kalmadım. Çünkü bu meseleler konuşulabiliyordu Türkiye'de ve her yıl Cumhurbaşkanı'nın taziye dilediği bir konuyla ilgili benim tanımlamam bu şekilde oluyor. Ben değişmedim, demek ki Türkiye değişti. Geçmişle yüzleşmeyle ilgili pek çok adımlar atılıyordu. Ama şimdi geçmişle yüzleşme defterini de kapatmış Türkiye. Eşit, adil bir gelecek defterini de kapatmış demek ki” ifadelerini kullandı.

Partisine yönelik kapatma davasının görüldüğü süreçte, kendisine dönük tepkilerin yükseldiğine işaret eden Paylan, kendilerinin "konuşulmazların konuşulması ve eşit adil gelecek mücadelesi" verdiklerini söyledi. Bu nedenle partisinin, milletvekillerinin susturulmak istendiğini savunan Paylan, "Ama sessiz bir Türkiye'yi herkes sorgulamalı" görüşünü dile getirdi.