HDP'li Önlü: Kaybettiren-kazandıran pozisyondan çıkacağız

Önlü, 23 Şubat’ta yapılacak kongreleri ile “kaybettiren-kazandıran” pozisyondan çıkıp, önlerine hedef olarak “demokratik cumhuriyetin inşasını” koyacaklarını söyledi

Siyaset 20.02.2020 - 11:50 20.02.2020 - 11:50

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 23 Şubat Pazar günü Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirecek 4’üncü Büyük Olağan Kongre ile yeni dönem siyasetini ve kadrolarını belirleyecek.

HDP’nin Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, kongrenin son hazırlıkları yapılırken, yeni dönemde yürütülecek siyaset ve izlenecek yola ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kongre çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Önlü, hazırlık öncesinde Mutabakat Komisyonu bünyesinde oluşturulan Genişleme Komisyonu’nun da bu süreçte aktif çalıştığını ifade etti.

HDP olarak sadece mevcut AKP-MHP-Ergenekon ittifakını düşürme üzerinden bir siyaset geliştirmediklerinin ifade eden Önlü, “Mevcut iktidarın gitmesiyle birlikte Türkiye halklarını yeniden 90 yıllık statüko anlayışına mahkum etmeyecek bir çıkışla kongreye hazırlıklarını sürdürüyoruz” dedi.

Türkiye halklarının HDP’den bu yönlü büyük bir beklentisi olduğunu söyleyen Önlü, şunları ekledi: “Ancak HDP ile Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürdistan’ın özgürleşmesi sağlanabilir. Yani mevcudun gitmesi yerine baharın geleceği anlamına gelmiyor.  O yüzden ‘Üçüncü Yol’ diyoruz. Alternatif bir gücüz. Tam da bu kongrede Üçüncü Yol fikrine katılım önemlidir.”

‘KAYBETTİRME-KAZANANDIRMA YETMEZ’

“Artık kaybettirme-kazandırma yetmez” diyen Önlü, HDP olarak hem mevcut AKP-MHP’nin politikalarına hem de ‘alternatif’ olarak sunulmaya çalışılan 90 yıllık statüko anlayışına izin vermeyeceklerini kaydetti.

Bu nedenle kongreye tarihsel bir misyon yüklediklerini ifade eden Önlü, özellikle Ortadoğu ve dünyadaki gelişmeler ışığında yaşanan yeni değişimlere dair güçlü bir siyaset ve söylemle var olacaklarını dile getirdi.

Önlü, “Ortadoğu, Kürdistan ve Türkiye yeniden şekilleniyor. HDP’nin alternatif olması, demokratikleşmiş bir Türkiye ve ortak yaşamın nasıl inşa edileceği tartışmalarının merkezindedir. Bunun nasıl kurgulanacağı, araçları, ittifaklarının nasıl olacağı yeni dönem siyasetimizin belirleyicisi olacak. Biz bir yıldır bu tartışmaları yürütüyoruz. Bunun yanı sıra partimizin Türkiye’deki toplumsal karşılığı yerel seçimlerde de açığa çıktı. Tüm bu gelişmelerin ışığında bir misyonla kongreye gidiyoruz. AKP Genel Başkanı her söyleminde 2023’ü hedef gösteriyor. Bu aslında yeni yüzyılın şekillenmesini ifade eder. Biz de yeni yüzyılın şekillenmesine denk düşen tarihsel iki yıla hazırlık kongresini gerçekleştiriyoruz” dedi.

‘HEDEFİMİZ ORTAK YAŞAMDA BULUŞMA’

MA’dan Berivan Altan’ın haberine göre, Önlü’nün açıklamaları şu şekilde:

“HDP, hem fikriyatı hem de pratiği ile bir Türkiye partisidir. Tam tersine Türkiye partisi olmayan diğer partilerdir. Onlar devlet partisidir. Devletle arasına mesafe koymayandır. Bazen diyorlar ya bize; ‘şiddetle aranıza mesafe koyun’ diye, mevcut siyasi partiler devlet ile arasına mesafe koymalıdır. Dünyada en acımasız şiddeti uygulayan devlet aygıtıdır. Sadece HDP toplum partisidir. Bizim hedefimiz Türkiyelileşme değil, Türkiye halklarının HDP’lileşmesi, yani ortak yaşamda buluşmasıdır. Türkiye’deki bütün halkların ortak yaşamının zeminini yaratma ihtiyaç vardır. Bu fikriyatı, paradigmayı hayatı geçirirken evet eksikliklerimiz var. Biz eksik kaldık, özeleştirisini veriyoruz. Fakat HDP ortak yaşamın paradigmasıdır. Bu kongrede bunu düzelteceğiz. Partimizin genişlememesi, toplumsal kesimlere ulaşmamasının eksiklikleri bizdedir. Bu kongre ile paradigmanın hayat bulması için dilimizi, yöntemimizi, tarzımızı yenileyeceğiz.”

‘EKSİKLİKLERİ BU KONGRE İLE AŞACAĞIZ’

 “Sayın Öcalan ‘HDP bir müzakere partisiydi bunu beceremedi’ diyor. Aslında Sayın Öcalan HDP’yi tarif ediyor.  Müzakere denen şey devletle müzakere değil. Müzakere iknadır. Türkiye’deki halkların, kadınlarının, inançlarının ortak mücadele alanına ne kadar dahil edildiği meselesidir. Herkesi buraya dahil etmemişsek daha doğrusu ortak mücadele zeminine çekmediysek işte bunları bu kongreyle aşacağız”

HDP’nin bugün farklı kesimlerce hedef alındığını, bu yüzden de ikili bir anti-propaganda diline maruz kaldığını söyleyen Önlü, bir kesimin kendilerini “Kürtçülükle” bir kesimin de “Kürtlerin hassasiyetini yok saymakla” suçladığını dile getirdi.

HDP’ye yönelik ‘algı operasyonunu’ kongreleri ile birlikte bir kez daha boşa çıkaracaklarını ifade eden Önlü, şöyle konuştu:

“Biri bizi bölgeye sıkıştırmak istiyor, diğeri Kürtlere sırtımızı dönmemizi istiyor. Tam tersine Kürt sorununun çözümünde rol oynamak Türkiye’nin demokratikleşmesinde engel değildir, kolaylaştırıcıdır. Türkiye’nin demokratikleşmesini önüne koymak, Kürt sorununu, Kürtlerin özgürlük taleplerini reddeden bir şey değildir. Birbirini tetikleyen ve besleyen durumlardır. Kürt halkının özgürlük taleplerini kendi temel gündemi yapmak, Kürtlerin partisi olmak anlamına gelmez. Türkiye’nin diğer sorunlarını ötekileştiren bir mesele değildir. En temel sorunun çözümü diğer sorunların da çözümünü beraberinde getirir. En temel sorun bütün sorunları doğurandır. Ne bölgeye sıkışmayı ne de Kürtlere sırtımızı dönmeyi esas alacağız. Bunun politik ifadesindeki eksiklikler bu kongreyle aşılacaktır”

DEMOKRATİK CUMHURİYETİ İNŞA GÜCÜ

HDP’nin tarihsel bir dönemece denk gelen yeni dönem kadrolarının oluşması ve demokratik iktidar için çalışmalar yürüteceğini söyleyen Önlü, tüm bu hedeflerini 2023 yılında Demokratik Cumhuriyetin yeniden inşası ile taçlandıracaklarını söyledi.

Önlü, “Kongremiz üç yıl içerisinde yüzyıllık şekillenmeye dair oluşacak kadrosunu, sözünü, politik hattını 2023 yılında demokratik ulus temelli, Türkiye ile Kürdistan’da tüm kimliklerin özgürleştiği demokratik bir cumhuriyet inşasını önüne hedef koyacak. 2023 yılına kadar demokratik iktidarı hedeflediğimiz için demokrasi güçleriyle ortak zemini oluşturmak gerekiyor. Partimiz bu kongrede inşa gücünü açığa çıkaracak. Demokratik İttifakı hedeflemek, yönetimi hedeflemek anlamına gelmektedir” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@