TBMM Genel Kurulu'daki gündem dışı konuşmalarda söz alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, DEDAŞ'ın borcu olan çiftçilere ait trafoları sökmeye başladığını söyledi.

Urfa'nın Haliliye ilçesinde, dün trafo sökümüne karşı çıkan 5 çiftçinin gözaltına alındığını hatırlatan Oluç, "DEDAŞ zulmü yeni değil, biliyorsunuz, açıkça suç işleyen bir DEDAŞ'la karşı karşıyayız. Defalarca bu meselenin konuşularak çözümünün bulunması gerektiğini burada anlattık, konuştuk, DEDAŞ'lı yetkililere ilettik bu görüşlerimizi, ara bulmaya çalıştık ama DEDAŞ aynı şekilde devam ediyor" dedi.

'GIDA KRİZİNİ KONUŞUYORUZ AMA DEDAŞ ÜRÜNLERİN YURTTAŞLARA ULAŞMASINI ENGELLİYOR'

Çiftçilerin gözaltına alınmasını eleştiren Oluç, "Ya, şimdi, bu iktidarın görevi, DEDAŞ'ı korumak için trafo sökümüne karşı çıkan çiftçilerin tepesine kolluk kuvveti göndermek mi Allah aşkına? Burada haftalardır, aylardır, gıda krizini tartışıyoruz. Böyle bir durumda sanki çiftçinin durumu çok iyiymiş gibi, sanki çiftçinin hiçbir sıkıntısı yokmuş gibi üç kuruş borcu için DEDAŞ trafo söküyor ve ne yapıyor böylece? Çiftçinin ekmesini, çiftçinin ürününü kaldırmasını ve çiftçinin o ürününü bu ülkenin yurttaşlarına ulaştırmasını engelliyor, DEDAŞ bunu yapıyor aslında" diye konuştu.

"Bu iktidarın bu konuyu bir kez daha gündemine alması gerekiyor, düşünmesi gerekiyor. Çiftçi neden borçlu?" diyen Oluç, "Çiftçi kazanamıyor, çiftçi zarar ediyor. Mazot, gübre, elektrik, su, tohum maliyetleri, üretilen ürünün elde kalması, bunların hepsini her gün burada tartışıyoruz. El birliğiyle tarımı bitiren bir iktidar uygulamasıyla karşı karşıyayız. DEDAŞ da bunun bir unsuru, bir aracı olarak görev görüyor. Bu DEDAŞ zulmüne karşı mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

'MAHKEME HEYETİ KATLİAMIN ARKASINDAKİLERİ ORTAYA ÇIKARMAYA ÇABALAMIYOR'

HDP Grup Başkanvekili Oluç, Konya'da Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden Mehmet Altun'un bir telefon konuşmasındaki "Polisler ifade verirken yardımcı oldular sağ olsunlar" sözlerine değindi.

Görüşmelerin dava dosyasını girdiğini belirten Saruhan Oluç, şunları söyledi:

"Tetikçi açıkça polislerin kendisini koruduğunu anlatıyor o konuşmalarda, dosyanın içinde, yargılama dosyasının içinde. Tetikçinin eşi tetikçiye diyor ki: 'Herkes bizi biliyor, sevdiler bizi. Hiç bilmediğim insanlar para atıyor hesabımıza, ev alacağım. Arkamızda çok insan var, söylenecek çok şey var, telefonda olmuyor. Sana çok destek olan var.' Tetikçinin dayısı var, diyor ki: 'Devletin bildiği bir şey. Polisler, o çocuğun suçu yok dediler. Yatarın on yıla iner, biter, gider. Seni götüren polisler bile bu adam suçsuz diyor.' Tetikçi diyor ki: 'Devlet bana bakıyor, devletimiz var, emin ellerdeyiz. Polisler ifade verirken yardımcı oldular.' Vahim bir durumla karşı karşıyayız ve dava dosyasındaki bu belgelere rağmen, mahkeme heyeti, bir an evvel tetikçi hakkındaki kararı verip bunun arkasındakilerin, o 7 kişinin öldürüldüğü katliamın arkasındakilerin kimler olduğunu ortaya çıkarma çabasına asla girmiyor."

'MESELEYİ ÖRTÜP KAPATMAK İSTİYORLAR'

Davanın kapatılmak istendiğini ifade eden Oluç, "Mahkeme heyeti de öyle, savcılar da öyle; bir an evvel meseleyi örtüp kapatmak istiyorlar. Dedeoğulları ailesi gerçekten büyük bir acı yaşadı. Bir kez daha kendilerine elbette başsağlığı diliyoruz ve bu davanın takipçisi olacağımızı söylüyoruz çünkü polisler 'Dedeoğulları ailesinden 7 kişi öldürülmeyi neden hakketti?' lafını ediyorlar, neden bunu söylüyorlar? Bunun açığa çıkarılması lazım, biz neden olduğunu biliyoruz ve bunu açığa mutlaka çıkaracağız" dedi.