HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın tutuklu olarak yargılandığı ve Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Konca’nın “kaçma şüphesi” gerekçe gösterilerek, tutukluğunun devamına karar verildi.

Dihaber'de yer alan habere göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Besime Konca hakkında, Sur’da yaşamını yitiren Cihat Türkan’ın Batman’daki cenaze törenine katıldığı gerekçesiyle “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Konca, SEGBİS ile katıldı.

Duruşmaya Konca’nın ailesi, HDP Kadın Meclisi, HDP milletvekilleri Dirayet Dilan Taşdemir, Saadet Becerikli, Ayşe Acar Başaran, HDP ve DBP Siirt, Batman ve Diyarbakır İl yöneticileri ile Siirt Barış Anneleri katıldı. Duruşma dört saat sürdü. 

‘BU SİYASİ BİR DAVADIR’

Konca’nın dokunulmazlığının hala devam ettiğini ve şu an vekil olduğunu hatırlatan avukatlar, yargılamanın anayasaya aykırı olduğuna dikkat çekerek yargılamanın durdurulması talebinde bulundu. Avukatımın beyanına katılıyorum diyen Konca, "Dokunulmazlığım hala devam ediyor. 3 aydır hukuksuz yere burada tutuluyorum. Bu siyasi bir davadır. Yalnızca benim değil, bütün milletvekillerimizin, belediye başkanlarımızın ve parti çalışanlarımızın yargılanması hukuksuzdur ve bir an önce durdurulmasını talep ediyorum" dedi. 

‘YARGILANMAM YAŞANAN SAVAŞLA ALAKALIDIR’

Bu yargılanmanın taziyede yaptığı konuşma nedeniyle olmadığını belirten Konca, “Bugün burada yargılanmam Kürt sorunu ve Ortadoğu’da gerçekleşen savaşla alakalıdır” dedi.  Hakimin yaklaşımının olumsuz olduğunu ifade eden Konca, "21 Şubat’ta mahkemeye çıktığım zaman da hakimin yaklaşımı bu şekildeydi. Mahkeme benim ne söyleyeceğimi tayin edemez. Ben taziyeye gittim ve bahsedilen konuşmayı yaptım. Bir siyasetçi olarak birçok taziyeye katıldım. Ama bugün taziye yalnızca bahane ediliyor. Bu siyasi bir soykırımdır. Ben 2012 yılında da birçok taziyeye gittim o zaman bu hukuk açısından sorun değilken bugün sorun edilmesi düşündürücüdür. Bu davanın altında HDP’nin 7 Haziran’daki başarısı yatmaktadır" dedi.

Konca’nın avukatları savunmanın sürekli kesilmesinden kaynaklı adil bir yargılanmanın olmadığını düşündüklerini, mahkeme başkanının tarafsızlığını yitirdiğini söyleyerek CMK 24 gereğince reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme tarafından verilen aranın ardından reddi hakim talebi "Herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin davayı uzatmaya yönelik yapıldığı anlaşıldığından bu talebin reddine karar verilmiştir" denildi. 

Kararın ardından konuşan Konca, “Mahkeme tutumundan kaynaklı kendisini mahkemede değil sorguda gibi hissediyorum. Bizim için hukuk işlemiyor. Mahkeme bağımsız ve tarafsız değildir. Hükümet onlara bir görev vermiş bu doğrultuda bu süreç hakim ve savcıların iradesi dışında eylemlerini gerçekleştiriyor. Demokrasinin kılıcı ve hukuk bize karşı tehdit olarak kullanılıyor. Biz bugün bırakılsak içinde bulunduğumuz süreç bitecektir. Erdoğan’ın yaymak istediği korku ve şiddet mahkeme heyeti üzerinde etkili olmuş” dedi.

Savcılık Besime Konca’nın “Kaçma şüphesinin” olduğu gerekçesi ile tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti de “Kaçma şüphesi” nedeniyle Konca’nın tutukluluk halinin devam etmesini karar vererek bir sonraki duruşmayı 7 Nisan’a erteledi