HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz'ın kardeşi A. Kaçmaz, Cizre’de Tahir Güven'in öldürüldüğü saldırıyla ilgili soruşturmada tutuklandı.

Kaçmaz “Mecliste şov yapsınlar diye bu kumpas tezgahlandı” açıklamasını yaptı.

Şırnak'ta eski AKP Cizre İlçe Başkanı Cihan Güven'in kardeşi Tahir Güven'in öldürüldüğü saldırıyla ilgili gözaltına alınan zanlılardan biri tutuklandı.

Gözaltında bulunan 3 zanlıdan biri olan A. Kaçmaz, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz'ın kardeşi olduğu öğrenilen A. Kaçmaz, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanırken S.G. ve M.M.D'nin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Şırnak Valiliği, 9 Aralık'ta, saldırıya ilişkin yürütülen soruşturmada E.K'nin tutuklandığını, A. Kaçmaz, S.G. ve M.M.D'nin gözaltına alındığını belirtmişti.

HÜSEYİN KAÇMAZ: NEDEN SOYLU ŞIRNAK’TAYKEN KARDEŞİM ALELACELE İFADEYE ALINDI

Kardeşinin tutuklanmasının ardından Twitter hesabından bir dizi paylaşımda bulunan Hüseyin Kaçmaz, "Yarın kardeşime ve partimize kurulan kumpası basın açıklaması ile geniş bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağım" ifadelerini kullandı.

Kaçmaz şunları kaydetti:

“Yarın kardeşime ve partimize kurulan kumpası basın açıklaması ile geniş bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağım. Ancak buradan tutuklama talep eden ve tutuklama kararı veren savcı ve hakime seslenmek istiyorum. Savcı ifade sırasında neden iki defa telefonla konuşmak için dışarı çıktı?

Hakim sorgu sonunda avukat ve kardeşim dışarıdayken saat 20:40 - 20:45 arasında dışarıdan duyulacak şekilde “evet vekilin kardeşidir. Vs. “ şeklinde ifadelerle kime dosya hakkında bilgi verdi? Neden Soylu Şırnak’tayken kardeşim alelacele ifadeye alındı. Diğer partililerimizin ise gözaltı süreleri neden uzatıldı. Neden sadece kardeşimin ifadesi alındı! Soylu’nun “katil” dediği partili arkadaşımız hakkında güya 7 Aralık saat 13:26’da ihbarda bulunulmuş ve akabinde takibe alınmış. Ama her ne hikmetse gece 23’e kadar gözaltına alınmamış. Sebebini biz biliyoruz mecliste şov yapsınlar diye bu kumpas tezgahlandı. Bu kumpasa alet olanlar bu vebalin altında kalacaklardır! Ülkede adalet adına iğne ucu kadar bir değer bırakmadınız. Yazıklar olsun!”

TAHİR GÜVEN CİNAYETİ

Şırnak'ın Cizre ilçesinde AKP eski Cizre İlçe Başkanı Cihan Güven'in kardeşi ve Meman aşiretinin lideri Tahir Güven (67) uğradığı silahlı saldırıda öldürülmüştü.

YPS, yaptığı açıklama ile Güven’e yönelik saldırıyı üstlenmişti.

Güven’e düzenlenen silahlı saldırı olayı ile ilgili haklarında teşhis ve ihbarda bulunulan 26 kişi gözaltına alındı.

Kaynak: Rudaw