Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi, Malatya, Elazığ ve Dersim’de 3 gün boyunca gerçekleştirilecek ziyaretlerin ilki Malatya’da yapıldı.

Aralarında HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve HDP Batman Milletvekili Nejdet İpekyüz’ün içerisinde bulunduğu heyete HDP Malatya İl ve ilçe örgütü yöneticileri eşlik etti.

Bugünün 12 Eylül darbesinin yıldönümü olduğunu hatırlatan Ebru Günay, “42 yıllık darbe tarihi var. AKP, darbecilerle hesaplaşmak amacıyla iktidara geldi; ancak en büyük darbeyi AKP yaptı." şeklinde konuştu.

Günay, tüm baskılara karşı darbecilerin kaybettiğinin de altını çizdi:

"Belediyelere kayyım atadı, tutuklamalar, baskılarla bir darbeler tarihi gerçekleştirdi. Hiçbir darbeci iktidar, halkın karşısında asla baki olmadı ve darbeciler kaybetti. Bu topraklarda halkların direnişi ve mücadele geleneği var ve daha da büyüyor, demokrasi ittifakıyla daha da büyüdü. Faşizm varsa direniş de vardır”

‘TÜRKİYE DİNAMİKLERİYLE BU YOLU YÜRÜYORUZ’

İktidarın toplumu çatıştırıp iktidarını sürdürmeye çalıştığını dile getiren Günay, çözümün "demokrasi ruhu ile inşa edileceğini" vurguladı:

“Bu iktidar toplumu çatıştırarak ve yok sayarak kendi faşizmini kurmaya çalışıyor. AKP-MHP iktidarı faşizmlerini kurumlaştırarak, iktidarlarını yönetiyor. Her iki ittifak da Türkiye’ye farklı bir şey söylemiyor, ikisi de baskı, yok sayma ve inkarı gösteriyor. Bunların içerisinde HDP üçüncü yolda demokrasi ittifakıyla yürüyor. Türkiye’nin dinamikleriyle yan yana gelerek bu yolu yürüyoruz. Demokrasi ittifakını büyütmüş oluyoruz. Mevcut gidişattan herkes rahatsız. Çözümü birlikte demokrasi ruhuyla inşa etmenin farkındayız. HDP, Türkiye halklarının umududur. HDP geleneği güçlü bir geleneğidir. Sebahat Tuncel, Malatya’ya çok büyük  emek verdi, bu emeği de büyüteceğiz”

‘BUNLARA DİZ ÇÖKTÜRECEĞİZ’

HDP Batman Milletvekili Nejdet İpekyüz de iktidarın politikalarını eleştirdi, baskılara rağmen iktidarın kaybedeceğini söyledi:

“Yasakları, yoksulluğu kaldıracağız diyerek gelenler, en büyük yasakçı, yoksulluğu bu ülkeye getirdiler. Yüzükle gelenler haddi hesabı olmayan bir sermayeyle halktan koptular. Halkın sesine tahammülleri yok. Her tarafı peşkeş çekiyorlar ve tekelleştiriyorlar. AKP-MHP iktidarı, güvenlik diyor ve muhalif sesi kısarak savaşa ve çatışmaya bütçe ayırıyor. Bizler, halkın mücadelesiyle bunlara diz çöktüreceğiz”

‘İNSANLAR EVLERİNE EKMEK GÖTÜREMEZ DURUMDA’

Ziyaret sırasında heyeti karşılayan esnaflar, yaşadıkları sorunları anlattı. Derinleşene ekonomik krize değinen esnaflar, “İşsizlik çok artmış, iş yapamaz duruma geldik. Zor geçiniyoruz ve sosyal ve ekonomik olarak sıkıntılı günler geçiyoruz. İnsanlar evlerine ekmek götüremez hale geldi. Bundan kaynaklı da aile içi şiddet artmış durumda ve huzurumuz kalmadı” dedi.

Devletin kendilerini desteklemediğini dile getiren başka bir çiftçi yurttaş de borçlarını ödeyemeyen pek çok çiftçinin icralık olduğunu söyledi ve "Borçlarımızdan kaynaklı hayvanlarımızı sattık. Esnaf da burada iş yapamaz durumda. Devlet destekleme yapmıyor” diyerek, tepkisini dile getirdi.

‘SİYASETİ TÜRKİYE HALKLARINDAN ÖĞRENİYORUZ’

Esnaf ve yurttaşların sorunlarını dinleyen heyettekiler, sorunların çözümüne yönelik önerileri Meclis’te gündeme getireceklerini belirtti. Yapılan ziyaretin ardından heyet, Serintepe Mahallesi’nde halk ile bir araya geldi. Toplantıda yurttaşlar, hayvancılık ve çiftçilik konusunda yaşadıkları sorunları dile getirdi. Toplantıda konuşan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Tüm saldırılara rağmen güçlü bir kongre gerçekleştirdik. HDP, dimdik ayaktadır. HDP, gücünü sokakta, halktan ve çiftçiden alıyor. Sizleri dinledikçe güçleniyoruz. Siyaseti Türkiye halklarından öğreniyoruz” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek