HDP Sözcüsü Ebru Günay,  polisin parti önündeki provokasyonuna ilişkin, “Deniz Poyraz katledildiği gün onu korumayan, parti binamızı korumayan polis, bugün 3 provokatörü koruyarak partimize yönelik saldırıda bulundu” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, milletvekillerinin katılımıyla, partinin genel merkezini ablukaya alan polisin provokasyonuna ilişkin açıklama yaptı. 

Açıklamaya parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi (PM), Kadın Meclisi üyeleri ve bileşen partilerin temsilcileri de katıldı. 

‘PROVOKASYONU ÜST AŞAMAYA TAŞIMAK İSTEDİLER’

Açıklamayı yapan Günay, “Bugün tekrar partimize yönelik bir provokasyonla karşı karşıyayız. Hepiniz bu süreci sabah takip ettiniz, aslında uzun süredir partimize yönelik provokasyon girişimleri oluyor. Bunu daha önce Diyarbakır'da Van’da denediler, hiç bir yerde başarıya ulaşamadılar. Artık provokasyonunu bir üst aşamaya çıkararak genel merkezimiz önüne gelerek suç işleri bakanlığının emrindeki, kontrolündeki polisler bir provokasyon girişiminde bulundular. Daha önce böyle bir provokasyonla Deniz Poyraz yoldaşımızın katledildiği süreci ördüler” dedi. 

‘POLİS 3 PROVOKATÖRÜ KORUYOR’ 

Günay, partilerinin önünde provokasyon yaratan gruba dair, “Hiçbir biri ‘hak arıyoruz’, ‘aileyiz’ demesin. Hepsi tamamıyla suç işleri bakanlığının, AKP iktidarının, partimizin siyasi faaliyetlerini engellemeye yönelik provokasyon girişimleridir” diye belirtti.   HDP İzmir İl Binası’nda katledilen Deniz Poyraz’ı hatırlatan Günay, “Deniz Poyraz katledildiği gün onu korumayan, parti binamızı korumayan polis, bugün 3 provokatörü koruyarak partimize yönelik saldırıda bulundu. Çalışanlarımızı darp etmiş, arkadaşlarımızı yaralamışlardır” ifadelerini kullandı. 

‘SUÇİŞLERİ BAKANLIĞININ EMRİNDEKİ POLİSLER TUTUKLANSIN’

Günay, devamında şunları söyledi: “Yetmemiş aynı utanmaz ne olduğu belli olmayan katil tipli polisler, suç işleri bakanlığının emrindeki polisler, Ankara'nın göbeğinde parti genel merkezimizin önünde kadın meclisi sözcümüz ve Batman Milletvekilimizi utanmadan sıkılmadan mafya liderlerinden aldıkları güçle tehdit etmiştir. Bu aslında iktidarın kadına olan tahammülsüzlüğü, partimize yönelik olan tahammülsüzlüğüdür. Buradan soruyoruz, kendisini polis olarak tanıtan bu katil zanlısı kimdir? Bir an önce görevden alınmalı ve derhal tutuklanmalıdır. 

Buradan ‘seni çivileyeceğiz’ diyerek bir milletvekilini tehdit etme hakkını ve haddini nereden buluyor? Biz bunu nereden bulduğunu biliyoruz. Çünkü balık baştan kokar. Bu suç işleri bakanı, mafyalarla, katillerle, suçlularla fotoğraf verirken emrinin altındakiler her türlü suç işleme hakkını ve haddini veriyor.”

KARANLIK ÇETELER PROVOKASYON YARATIYOR 

Bilsinler ki ne kadınların ne de HDP’nin siyasi faaliyetlerini engelleyemezler. Bizler ne zaman güçlensek HDP Türkiye haklarına ne zaman umut olsa AKP-MHP faşizmi birleşerek karanlık çeteler, kendilerine polis diyen çeteler eliyle partimize yönelik provokasyonda bulunuyor. Bizler, geçmişten aldığımız güç ve devrimci mirasımızla asla yılmadık, yılmayacağız, HDP’yi her koşulda savunmaya devam edeceğiz. 

ŞENTOP’A ÇAĞRI: MİLLETVEKİLİNİ TEHDİT EDEN POLİSTEN HESAP SORUN

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a çağrımızdır, Ankara’nın göbeğinde milletvekilini ölümle tehdit eden polisten hesap sorun. Kendisine polis diyen katili bir an önce tutuklayın, hesap sorun. Bu aslında TBMM bağımsızlığını ve gücünü gösterecektir.

HEP BİRLİKTE HDP’Yİ SAVUNALIM

Buradan bütün demokratik kamuoyuna ve başta da Türkiye haklarına çağrımızdır. Hep birlikte gelin şimdi HDP'yi savunma zamanıdır. Çünkü bir yol ayrımındayız. Bu yol ayrımında ya karanlık çeteler güçleri ülkeyi teslim alacak, muhalefete demokratik güçlere saldıracak ölüm ve yıkım getirecek ya da HDP etrafından kenetleneceğiz. Türkiye'ye demokrasi ve barış getireceğiz. Türkiye'yi bu karanlık güçlerden kurtaracağız. Bizler kararlıyız, partimizi savunmaya devam ediyoruz. Bir kez daha Türkiye haklarına çağrımızdır. Gelin hep birlikte HDP’yi savunalım. Gelin hep birlikte Türkiye'nin geleceğini ve demokrasiyi savunalım. Partimizi savunmak için sonuna kadar burada olmaya devam edeceğiz.

Kaynak: MA