Halkaların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü, il örgütünün çalışmalarını, ülkenin ekonomik, politik hâlini, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen hapis cezasını ve İBB seçimlerinde tercihini İmamoğlu'ndan yana kullanan HDP seçmeninin desteğinin karşılığını görüp görmediğini anlattı.

Artı Gerçek'ten Yağmur Kaya'ya konuşan Encü, "Ekrem İmamoğlu'nun durumundan bağımsız olarak şunu söyleyeyim; HDP olarak kim olursa olsun halk tarafından seçilmiş ise düşüncesini, durduğu yeri ifade ettiği için bir kentin temsilcisi yargılanamaz, ceza verilemez. Durduğumuz yer burası. Ki bu kadar hukuksuzluğun olduğu bir ülkede 'ahmak' sözünü kullandı diye 2 yıl 7 ay hapis cezası ve siyasi yasak cezasıyla çarptırılıyorsa bu ülkenin oturup düşünmesi gerekiyor" dedi.

'ÖNCE CEPHE YIKILIRSA GELİR SİZİ BULUR, DİYE DEFALARCA İFADE ETTİK'

"Biz 7 yıl önce ifade ettik. Bizlere saldırı farklı tanımlamalar üzerinden meşrulaştırılmaya çalışılıyor, biz kalenin en ön cephesiyiz. Bu ön cephe yıkılırsa gelir sizi bulur, diye defalarca ifade ettik" diyen Encü şunları söyledi: 

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem sonrası CHP’li belediye başkanlarıyla görüşmedi Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem sonrası CHP’li belediye başkanlarıyla görüşmedi

"Bütün belediyelerimize kayyum atandı, belediye başkanlarımız hakkında soruşturmalar açıldı, cezalar verildi. Niçin? Bu halkın taleplerini ifade ettiği için. Şimdi bugün İstanbul'u, Türkiye'nin en büyük kentinin belediye başkanının iktidarın talimatlarıyla verilen cezayı konuşuyoruz. Daha nasıl izah edebiliriz. Ama bu mağduriyet dahi tek taraflı ele alınmaya çalışılıyor. Sanki bu ülkede HDP Belediye Başkanları tutuklanmadı, Ahmet Türk tutuklanmamış gibi sanki ilk defa yaşanan bir durummuş gibi ifade edilmeye çalışılıyor. Biz bu yaklaşım tarzını reddediyoruz. İmamoğlu'na verilen cezanın herhangi bir hukukî dayanağı yoktur. Tamamen Saraydan verilmiş bir talimatın sonucu olarak değerlendiriyoruz. Dolasıyla durduğumuz yer seçilmişlerin, halkın seçtiklerinin durduğu yerdir. Dolasıyla bizim oylarımızla seçilmiş Ekrem İmamoğlu'nun yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum."