Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin  basın toplantısı düzenledi.

Geçen hafta HDP’li Ahmet Yıldırım ve İbrahim Ayhan’ın vekilliklerinin düşürülmesini anımsatan Bilgen, “Türkiye siyasi hayatında örneği olmayacak nitelikte düşürmeleri daha önce de yaşadık. Ama özellikle son iki, düşünce ifade özgürlüğünün milletvekilleri için de söz konusu olmadığını gösterdi. Grup Başkanvekilimiz Ahmet Yıldırım’ın vekilliğinin düşürülmesine neden olarak gösterilen ‘padişah bozuntusu’ ifadesi bir başka davada bakın nasıl değerlendirilmiş. TKP bir etkinlikte şöyle bir pankart açıyor: ‘1 padişah bozuntusuna bir çift sözümüz var.’ Bu ifadeye verilen cezayı Yargıtay bozuyor. Bozma gerekçesi çok açık. Ahmet Yıldırım’ın vekilliğinin düşürülmesi konusunda acele edilmesi yargının tutumu ile siyasetin tutumu arasında kıyas yapma açısından önemlidir” dedi.

‘DBP EŞBAŞKANINA İŞKENCE UTANÇ VERİCİ’

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan’ın cezaevinde işkence gördüğüne dair iddiaları değerlendiren Bilgen, “Bir partinin eş başkanı ile ilgili ciddi işkence iddiaları var, ama iktidardan ses yok. Bu iktidar işkenceye sıfır tolerans sloganıyla uluslararası kamuoyunda saygınlığını inşa etti. Bir partinin eş genel başkanı çıplak aramayı reddettiği için bayılana kadar işkenceye maruz kalacak ve geçen sürede hiçbir soruşturma yapılmayacak. Kalkandere Cezaevi gardiyanları bir partinin eş genel başkanına ders verme yetkisini kendilerinde görecek. Bir partinin eş genel başkanına görülen bu muamele 27 Mayıs’ta Menderes’e gösterine muameleyle aynıdır. Çok utanç verici uygulamalara sahne olmuştur. Bugün de Türkiye demokrasisi aynı noktadadır. Aynı çirkinlikler siyasetçilere reva görülmektedir” ifadelerini kullandı.

‘ÖNCE SEÇİLMİŞLERE SAYGI DUYMALI’

Bilgen, “Erdoğan’ın meşhur bir söylemi vardı, ‘Seçilmişleri atanmışlara yedirmeyeceğiz’ derdi. Son iki yıldır yaşadığımız tam da seçilmişlerin kurban edilmesidir, iradelerinin yok edilmesidir. Seçim güvenliğinden söz edenlerin önce mevcut seçilmişlere saygı duymasının altını çizmek istiyoruz” dedi.

Bilgen, değerlendirmelerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bilgen, siyasi partiler arasındaki ittifak tartışmalarında HDP’nin isminin geçmemesine ilişkin şöyle konuştu:

 “Koalisyonları kötüleyerek oy isteyenler, seçimlere 18 aydan fazla süre varken koalisyon telaşına düşmüş durumdalar. Kendi koalisyonlarını kurabilirler, farklı parti olmanın gereği ortadan kalkmış olabilirler, şirketler gibi evlenebilirler ama muhalefeti dizayn etmeye kalkmasınlar. Muhalefetin kiminle buluşacağına dair nezaketten yoksun davranışlara girmesinler. Biz kendi programımız, sözümüz ve duruşumuzla bütün engellemelere rağmen seçmen iradesinin sandığa yansıması konusunda elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Şu anda gündemimizde ittifak yok. Oyların çalınmasının önüne geçme çabası var. Bunun arayışındayız”

ESKİ SİSTEME DÖNÜŞ TELAŞI

“Adayınız Demirtaş mı?” sorusuna ise Bilgen, “Şu anda isim tartışma noktasında değiliz. Zamanı geldiğinde isimler de değerlendirilecektir. Cumhurbaşkanının yargı ile ilgili sözlerinin de seçim sistemi ile ilgili yeni sürprizleri beraberinde getireceğini düşünüyoruz. Yeniden eski sisteme dönüşün telaşına bile girmiş olabilirler” yanıtını verdi.

‘İKİ AYDA SEÇİME GİDERLER’

Erken seçim tartışmaları da yöneltilen Bilgen, “Bizim tarihimizde de eli sopalı seçimler var. Burada seçim eğer sadece bir iktidarın kendi meşruiyetini tescilleme aracına dönüşmüşse, iktidarda kalma aracına dönüşmüşse, elbette seçim takvimi de ona göre planlanacaktır. Anketlerde kendilerini garanti altında görseler 2 ay içinde seçime giderler. Ama bunu görmedikleri, AKP’nin kendi içinde bile çok ciddi bir tepki olduğunu gösteriyor” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı