HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmeme kararına HDP Eş Genel Başkanları tepki gösterdi.

Milletvekilleri ve avukatlar bugün saat 16.00’da 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını bir üst mahkemeye taşıyarak itiraz edecek.

Avukatların itiraz dilekçesini sunmasının ardından HDP Eş Genel Başkan Yardımcıları Ayşe Acar Başaran ve Garo Paylan, MYK Üyemiz Bedia Özgökçe Ertan, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş, İmam Taşçıer, Hüda Kaya ve  Feleknaz Uca Ankara Adliyesi önünde açıklama yapacak.

Mahkemenin yapılan itirazı reddettiğini ve gerekçenin hukuk garabeti içerdiğini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli şunları söyledi:

“Tahliyesi için gerekli koşulların oluşmadığı söyleniyor. Oysa bu ülkenin cumhurbaşkanı adayıdır. 8 yıl boyunca eş başkanlık yapmıştır. 4 dönem milletvekilliği adaylığı yapmıştır ve bugün de tıpkı 2014’de olduğu gibi cumhurbaşkanı adayıdır. Karar oy çokluğuyla alınmış bulunuyor. Bu kararın diğer tarafında muhalefet şerhi vardır. Orada da belirtildiği gibi seçme hakkının gaspı söz konusudur, seçilme hakkının ihlali söz konusudur. Bunları birlikte değerlendirdiğimizde yargının hukuk tanımazlığı karşımıza çıkmaktadır. Yargının üzerindeki bu vesayet ortadan kalkmadığı sürece bu ülkeye adalet gelmesi mümkün değildir. Bu dava bu anlamıyla çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Biz buradan yargıçlara bir kez daha çağrı yapıyoruz. 24 Haziran’dan sonra bu ülkede çok şey değişecek. Bu değişime gelin siz de yargının bağımsızlığı konusunda katkınızı sunun. Yasaları tanımaz bir yerden kararlar almayın. Gelin cesur olun. Bir üst mahkemeden beklentimiz bu kararı düzeltmesi.” ‘

DERHAL TAHLİYE EDİLMELİDİ

Selahattin Demirtaş ile ilgili kararın kendilerinden önce basınla paylaşıldığını hatırlatan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise şöyle konuştu:

Ret kararının basın mensuplarına iletilmesi kararın direkt saraydan verilmiş olduğunu gösteriyor. Biz bugün Türkiye’deki adaletin ve hukukun saraydan çıkan kararlar doğrultusunda alındığını biliyoruz. Selahattin Demirtaş ile ilgili kararın bir kez daha saraydan verildiğinin göstergesidir. Bizler sayın Demirtaş’ın Yüksek Seçim Kurulu tarafından adaylığının kabul edilişiyle birlikte bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini her fırsatta ifade ettik. Sayın Demirtaş Türkiye toplumunun vicdanında yer eden bir cumhurbaşkanı adayıdır. 6 milyon insanın oy verdiği ve 6 milyon insanın birlikte karar verdiği cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiği sayın Demirtaş’a verilen bu kararı asla tanımadığımızı ifade etmek istiyorum. Sayın Demirtaş diğer cumhurbaşkanı adayları gibi eşit şartlarda eşit koşullarda bir seçim kampanyası yürütmek üzere derhal tahliye edilmelidir.