HDP Burhaniye ilçe örgütü bugün saat 15.00'de Reha Yurdakul Kültür Merkezi'nde "kadına yönelik şiddet" temalı panel düzenleyecek.

Panele konuşmacı olarak HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de katılacak. Paneli hedef alan Burhaniye MHP İlçe Başkanı Murat Kurt, etkinlik saatinde kültür merkezinde toplanma çağrısı yaparken, AK Parti ilçe örgütü ve İYİ Parti ilçe başkanı, etkinliğin iptal edilmesini istedi.

Duvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre, Burhaniye HDP İlçe Eşbaşkanı Asuman Bal ise etkinliğin iptal edilmediğini belirterek herkesi dayanışmaya beklediklerini söyledi.

'İPTAL EDİLMEZSE SALON ÖNÜNDE TOPLANACAĞIZ'

Bugün gerçekleşecek etkinliğe karşı basın açıklaması yayınlayan MHP, AK Parti ve İYİ Parti, etkinliğin iptal edilmesini talep ederek Burhaniye Belediyesi'ne "bu yanlıştan dönün" çağrısında bulundu.

Panelin iptal edilmemesi durumunda etkinliği yaptırmayacağını duyuran MHP Burhaniye İlçe Başkanı Murat Kurt, "Başta Burhaniye MHP ilçe teşkilatı olmak üzere körfezdeki tüm ilçe teşkilatları ile birlikte, panel alanında olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

AK Parti Burhaniye İlçe Başkanı Namık Kemal Gedikoğlu, Burhaniye Belediyesi'nin etkinliğe yer tahsis etmesinin "toplum vicdanında yara açtığını" söyledi.

HDP'nin etkinliğine ilişkin bir diğer basın açıklamasını ise İYİ Parti Burhaniye İlçe Başkanı Erdoğan Kahya yaptı.

Kahya, "İYİ Parti terörün her türlüsüne karşıdır" diyerek, etkinliğin iptal edilmesini istedi.

'ÇEKİLME SÖZ KONUSU DEĞİL'

HDP Burhaniye İlçe Eşbaşkanı Asuman Bal da, kültür merkezi önünde kendilerine karşı basın açıklaması yapılacağı bilgisini edindiklerini belirtti.

Bal, "Etkinlik iptal olmadı, herhangi bir geri çekilme durumu söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Güvenlik tedbirlerine ilişkin emniyetle yapılan görüşmeyi aktaran Bal, emniyet tarafından bütün güvenlik önlemlerinin alındığına ilişkin bilgilendirme yapıldığını kaydetti.

Burhaniye'de oluşan dayanışma ruhundan MHP, AK Parti ve İYİ Parti'nin rahatsız olduğu için böyle açıklamalar yaptıklarını ekleyen Bal, "Bizi asla ötekileştiremeyecekler" dedi.

'GERİ ADIM ATMIYORUZ'

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da dün, TBMM'de konuya ilişkin yaptığı açıklamada; "Bu ırkçılıktır, linç çağrısıdır, açıkça suç işleme çağrısıdır. Buradan iktidara ve küçük ortağına sesleniyorum; yarın bu panel yapılacak ve bu panelde yaşanacak en küçük olaydan siz sorumlusunuz. Birinin kılına zarar gelirse bunun sorumlusu AK Parti ve MHP ittifakıdır” ifadelerini kullandı.