HDP, cezaevinde demans teşhisi konulan eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un sağlık durumuna dikkat çekmek için bir video paylaştı. Hasta tutuklu Aysel Tuğluk için hazırlanan video, sosyal medyada "Cezaevinde kalamaz" raporuna rağmen onlarca hasta tutsak gibi ağır tecrit altındayım. Sesimi duyan var mı?" notuyla yayınlandı.

Videoda yapılan seslendirmede, şu ifadeler kullanıldı: 

"Kavganın içine doğan, ömrü kavgada geçen zorlu bir coğrafyada daha doğmadan hikayesine direniş yazılanlardanım. Neler görüp nelere şahit olmuyor ki insan. Ben 14 yaşında iken ağabeyimi cezaevinde katlettiler. Acısını her dem yüreğimde sakladım sonrasında katliamlar, ölümler, işkenceler, saldırılar, gözaltılar ve tutuklanmalar. Ama durmak bilmedim, bu halka reva görülen saldırıları ve acıları durdurmak için önde olmak gerekti hep. Onurlu mücadelemden vazgeçmedim. Ben Aysel Tuğluk, Kürt kadın siyasetçi.

'BİRÇOK KÜRT KADIN SİYASETÇİ GİBİ ENGELLEMELERLE KARŞILAŞTIM'

Doğduğum coğrafyanın kadın yazgısını değiştirmek için ilk mücadele yolculuğum hukukla başladı. Baskı ve zulüm gören bir halkın acılarına ortak olmak, halkların emek ve birlikteliklerini görünür kılmayı savunmak için. İşime siyasetle devam ettim, bu pek kolay olmadı öyle. Birçok Kürt kadın siyasetçi gibi bin bir engellemelerle karşılaştım. 2016’da tutuklanıp cezaevine konuldum. Sonra bir hazan günü annem aktı gözlerimde yaş. Tam onun acısını atlatamadan cenazesine yapılan barbarlığı, bir mezarı çok görenlerin kardeşliğini gördüm. Sevdiklerimize, annelerimize bunlar yapılmamalıydı. Bu coğrafyada tüm acılara rağmen dimdik duran annelerden biriydi annem. Anılarım yavaş yavaş silinse de ısrarla aklımdan çıkmıyor yaşanılanlar. Bu yaşananları aklımdan çıkarmak istiyorum. Yok yok onlar silinsin duymak istemiyorum o sesleri.

'BİZLERİ AYDINLIĞA ÇIKARACAK OLAN HALKLARIN ONURLU MÜCADELESİDİR'

‘Cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen onlarca hasta tutsak gibi bugün ağır tecrit altındayım. Siz tutanaklara ‘terörist’ diye yazsanız da bir gün bile onurlu mücadelemden vazgeçmedim. Tam da bunun için mahkûm edildim, unutturmaya çalışıyorlar. Duvarların ardından dinliyorum binlerce insanın dayanışma seslerini, bizleri aydınlığa çıkaracak olan halkların onurlu mücadelesidir. Sesimi duyan var mı bilmiyorum ama ben sizi daha çok duymak istiyorum."