HDP, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na özel yetkili mahkemelerde karara bağlanan davalarda yeniden yargı yolunun açılması için hükümetin bir yasa hazırlığı olup olmadığını sordu.

Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan haber göre, konuyla ilgili HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. HDP’li Birtane, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından görülmeye davam edilen davaların geçersizliğine ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvuru kararı aldığını hatırlattı.

Özel yetkili mahkemelerin adil yargılanma hakkını ihlal eden kurumlar olduğu için kaldırıldığını hatırlatan Birtane, soru önergesinde şunları kaydetti:

"O halde bu mahkemelerin yaptıkları yargılamaların da geçersiz kabul edilmesi gerektiği hukukçular tarafından da sürekli dile getirilmektedir. Ancak bu mahkemelerde görülen davalar birer birer mahkumiyet kararı ile Yargıtay tarafından sonuca bağlanmaktadır. Türkiye'nin hukuk tarihine kara bir leke olarak geçen KCK operasyonları da özel yetkili mahkemeler tarafından yürütülmüştür. Siyasi kırım operasyonuna dönüşen bu yargılamalar bir bütün özel yetkili mahkemelerin verdikleri kararlara bağlı kalınarak devam etmektedir.”

KCK Basın Davası'nın İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğüne dikkat çeken Birtane, "Özel yetkili mahkemeler tarafından yürütülmüş, sonuçlanan ve kesinleşmiş davalara yeniden yargı yolu açılmasını sağlayacak TMK da değişiklik yapmaya dönük bir çalışmanız var mıdır?" diye sordu.

HDP’li vekil "Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuruların bir an önce sonuçlandırmasına katkı sunmak amacıyla tarafınıza düşen savunma ve diğer usuli süreçleri hızlandırmak konusunda bir planlamanız var mıdır?" sorusuna da yanıt istedi.